fbpx

Polska pełna Wenecji

 
Wiedzieliście, że w Polskich miasta znajdziecie miejsca klimatem przypominające włoską Wenecję? Gondolierów w nich nie spotkamy, ale zabudowę przy wodzie już tak. Opowiemy Wam dziś o 4, które możecie odwiedzić w centrum dużych miast.
Zabudowania związane były głównie z przemysłem i transportem wodnym. Przeczytajcie, które miasto poradziło sobie ze swoją „Wenecją” najlepiej.  W Bydgoszczy znajdziecie nie tylko Wenecję, ale również piękną Brdę. Warto przepłynąć się po niej stateczkiem. Czytajcie też : Tramwaj wodny – atrakcje Bydgoszczy. 
 

Szczecińska Wenecja

 
Zaczniemy od Szczecina: ciekawego, zaskakującego i przez wielu jeszcze nie znanego miasta. Szczecińska Wenecja mieści się tuż przy Dworcu Głównym. Zdaje się, że powinna być łatwa do odnalezienia i sfotografowania.
Jednak to tylko pozory. Ukryta przed turystami i zapomniana przez mieszkańców, dumnie stoi przy Odrze czekając na lepsze czasy.
To całkiem spory kompleks poprzemysłowych budynków związany z przemysłem alkoholowym. W okresie swej świetlności mieścił tu fabryki drożdży i alkoholi. Zbudowany przy samej rzece przez niemieckich włodarzy miasta, z myślą o transporcie wodnym.
Jeśli chcemy przyjrzeć się jej dokładniej (a naprawdę warto!) to mamy dwie opcje:
 
– zwiedzanie z perspektywy kajaka z przewodnikiem szczecińskim,
– spacer zabytkowym mostkiem na Wyspę Jaskółczą i przedarcie się, przez krzaki 🙂
W obu przypadkach ukarze się się Waszym oczom pozostałość po potężnych, ceglanych budynkach. Trzymamy mocno kciuki, aby doczekały się obiecanej, ciekawej rewitalizacji.
 

Gdańska Wenecja

 
Małe zaskoczenie – nie będziemy tu pisać wcale o bulwarach nad Motławą! Gdańska Wenecja znajduje się przy kanale Raduni.
Wiele osób odwiedzających Gdańsk nawet po wielokroć, pewnie o nim nie słyszało. Czas to zmienić.
Gdańsk w dawnych wiekach borykał się z problemem braku wody. Potrzebny był ciek wodny, który zdołałby uruchomić ogromną ilość kół młyńskich należących do Zakonu. Ratunkiem dla miasta okazała się rzeka Radunia. To ją wykorzystali Krzyżacy tworząc 13 km kanał, który przetrwał po dziś dzień. Zapewnili tym samym wodę sobie, mieszczanom oraz nawodnili fosę zamkową.
Gdańska Wenecja - kanał Raduni

Gdańska Wenecja – kanał Raduni

Początkowo kończył swój bieg w Wiśle, ale od XVII wieku spływa już bezpośrednio do Motławy. Odnajdziemy na jego trasie kilka urokliwych miejsc, przypominających wenecki klimat. Polecam Wam w szczególności widok z Mostu Chlebowego.
 
Niestety kanał zachował się jedynie fragmentarycznie. W Gdańsku, podobnie jak w Bydgoszczy, część kanału biegnie pod jezdniami.
Most Chlebowy w Gdańsku

Most Chlebowy w Gdańsku

 

Opolska Wenecja

 
Opole również posiada swoją Wenecję. Do tego jest zaskakująco urokliwa! Znajdziecie ją przy kanale Młynówki. Tak na prawdę nie jest to kanał, a po prostu stare koryto Odry. Po wielkiej powodzi, która nawiedziła miasto na początku XVII wieku, rzeka zmieniła bieg, jednak woda pozostała.
Dawniej istniał w tym miejscu port przeładunkowy i składy towarów.
Opolska Wenecja - widok z mostu
Część budynków to dawne młyny, spichlerz, fabryka skór oraz bożnica. Wszystkie powstały na fundamentach średniowiecznych murów obronnych.
W 2007 roku podświetlono zabytkowe budynki. Są dziś jedną z głównych trakcji turystycznych Opola. Znajdziecie w nich miłe miejsce na przykład na romantyczną kolację.
Wenecja w Opolu - wieczorna iluminacja

Wenecja w Opolu – wieczorna iluminacja

 
Polecamy zobaczyć to miejsce zarówno w dzień jak i wieczorową porą!
 

Bydgoska Wenecja

Będąc w Bydgoszczy, nie da się jej przegapić. Całe Stare Miasto pięknie oplata rzeka Brda, a jej odnoga Młynówka, tworzy urokliwą scenerię dla kompleksu budynków poprzemysłowych, zwanych Wenecją Bydgoską. Powstawały one od połowy XIX wieku. Były zakładami przemysłowymi oraz fabrykami. Podobnie jak w Szczecinie, również i tu osiedlił się przemysł alkoholowy. Jeden z budynków to dawna spirytusownia. Wenecja była idealnym środowiskiem dla łaźni miejskich.
Wenecja Bydgoska - rzeka Młynówka

Wenecja Bydgoska – rzeka Młynówka

Do 2002 roku budynki schodziły wprost do wody, jednak ich zły stan techniczny wymógł budowę bulwaru wzmacniającego podmywane fundamenty.
Dziś znajdują się tu restauracje, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę.
Więcej o historii Wenecji Bydgoskiej przeczytacie w naszym artykule, który znajdziecie tutaj.
Widok z Wyspy Młyńskiej na Wenecję Bydgoską

Widok z Wyspy Młyńskiej na Wenecję Bydgoską

 
Wenecja Bydgoska leży blisko największych atrakcji Bydgoszczy. Tuż obok znajduje się Wyspa Młyńska, Katedra i Stary Rynek.
Podobnie jak jej opolska siostra, wieczorem jest pięknie oświetlona.
 
 
Wszystkie opisane Wenecje łączy ich wodna historia. Każda z nich jest inna i warta odwiedzenia. Jesteśmy ciekawi czy widzieliście już wszystkie. Jeśli nie, to wygląda to na doskonały plan na zbilżające się wiosenne, krótkie wypady.
————-
Monika