fbpx

Wenecja Bydgoska, choć mniej znana od swej Włoskiej siostry, jest bardzo urokliwym zakątkiem miasta. Dawny XIX wieczny kompleks przemysłowy, dziś jest miejscem, do którego warto udać się na dobre jedzenie lub warzone na miejscu piwo. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną atrakcja, której nie można przegapić będąc w Bydgoszczy.

Bydgoska Wenecja i Wyspa Młyńska 

Historia Wenecji Bydgoskiej rozpoczyna się dopiero w XIX wieku, jednak warto cofnąć się do początku, aby odkryć jak zmieniało się to miejsce na przełomie wieków. Odnoga Brdy – Młynówka to pierwotne koryto rzeczki. To ona w dawnych dziejach była najważniejsza.

Po nadaniu praw miejskich, miasto otrzymało zgodę na budowę Młynów. Idealnym miejscem była Wyspa Młyńska. To tam zbudowano ich najwięcej. Naturalnym napędem kół młyńskich stała się woda. Spiętrzono ją pogłębiając starorzecze, dzisiejsze zakole Brdy przy Operze Nova.

Wenecja Bydgoska

Zwiedzanie z przewodnikiem Wenecji Bydgoskiej

Spiętrzenie Młynówki przydało się również do zasilania fosy oraz zwiększenia bezpieczeństwa miasta w części zachodniej. Zbudowano również jaz oraz śluzę do spławiania drewna.

Dynamiczny rozwój handlu rzecznego, budowa Kanału Bydgoskiego oraz stworzenie miejsca postojowego dla szyprów, doprowadziło do wielokrotnego pogłębiania Brdy. Dzięki czemu dziś główny nurt rzeki płynie przez środek miasta, dzieląc je na pół.

 

Przemysł wkracza do Bydgoszczy

Druga połowa wieku XIX to potężny rozwój przemysłu w większości polskich miast. Powstają liczne zakłady rzemieślnicze, które z czasem przekształcają się w fabryki. Początkowo do Młynówki schodziły ogrody umieszczone na tyłach budowanych kamienic. Jednak wkrótce zaczęto przekształcać je w pierwsze małe przedsiębiorstwa. Trudniły się one farbowaniem ubrań, produkcją papierosów czy opakowań. Miejsce wydawało się wręcz idealne. Woda z rzeki była na wyciągnięcie ręki, a i na rynek blisko. 

Wędrując bulwarem nad Młynówka możemy zobaczyć jak budynki Wenecji są różnorodne. Ich eklektyczna zabudowa spowodowana jest wielokrotnym dobudowywaniem kolejnych zakładów przez okres sześćdziesięciu lat.  Ostatnim etapem rozbudowy tego obszaru było wybudowanie na początku dwudziestego wieku fabryki Wilhelma Koppa. Była to bardzo nowoczesna farbiarnia oraz pralnia chemiczna, która obsługiwała również Toruń oraz Grudziądz.

 

Wenecja Bydgoska dziś 

Dziś Wenecja Bydgoska to przede wszystkim Pierogarnia Stary Młyn oraz Regionalna Warzelnia Piwa. Wspaniale miejsce na odpoczynek  po zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Jest również ważnym elementem naszego Bydgoskiego Szlaku Piwnego oraz gry miejskiej Sekret Piwowara.

 

Wenecja Bydgoska - Regionalna Warzelnia Piwa

Wenecja Bydgoska -Piwowara – Regionalna Warzelnia Piwa

 

Budynki które dawniej schodziły prosto do wody, dziś są od niej odseparowane bulwarem. Ułatwiło to przemieszczanie się po tym obszarze, ale przede wszystkim miało na celu umocnienie fundamentów budynków podmywanych przez rzekę.

Nie zobaczymy na Wenecji typowych gondoli, choć był taki pomysł. Niestety nurt Młynówki jest zbyt silny, a sama rzeczka dość niebezpieczna. 

Wenecja Bydgoska – Odległość 

Nie da się jej przegrabić, ponieważ zamyka Wyspę Młyńska od południowej strony. Z Wenecji Bydgoskiej mam minutę lub dwie drogi do najważniejszych zabytków na Starym Mieście takich jak Stary Rynek, Katedra, Most Staromiejski, jak również do Muzeum Mydła I Historii Brudu oraz Karmelowej Krainy.

Przejście między ul. Długą, a Wyspą Młyńską ułatwiają Magiczne Schodki. Ich nazwa wiążę się z filmem „Magiczne Drzewo” nagrywanym na obszarze Wenecji Bydgoskiej. Schodząc po schodach dotrzemy do placu zabaw, na którym stoi magiczne krzesło spełniające marzenia!

Atrakcje Bydgoszcz - zwiedzanie z przewodnikiem Wenecji Bydgoskiej

Wenecja Bydgoska – Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Przyjedźcie i odkryjcie Wenecję w centrum Polski!

 

MONIKA