fbpx

Stary Rynek to miejsce, gdzie warto rozpocząć zwiedzanie Bydgoszczy. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta. Historia tego placu jest niezwykle ciekawa i wiem, że jako przewodnik nie przekazuję nawet małej części tych informacji. Potraktujcie więc ten artykuł jako wasz przewodnik po faktach i ciekawostkach. Możecie go wydrukować i ruszyć, by poznać Stary Rynek.

Bydgoski Ratusz 

Przenieśmy się na chwilę w czasie do okresu, gdy Bydgoszcz zyskała prawa miejskie. Jest rok 1346. Wytyczono wówczas ulice i place miasta. Określono, gdzie przebiegać będą mury miasta i jakie bramy będą strzec do niego dostępu. Na południe od rzeki Brdy wytyczono plac, większy niż pozostałe. Ma wielkość 100 x 120 metrów. Po jego północno – wschodniej stronie jest studnia. Tuż obok wznosi się drewniany ratusz.
 
                                                                                                                                                              Atrakcje Bydgoszczy -zwiedzanie miasta z przewodnikiem
 
 
 
 
Bydgoski ratusz po raz pierwszy opisany został w 1446 roku, choć wiemy, że istniał o wiele wcześniej. Zastąpi go później następna budowla, już murowana, której na zlecenie władz miasta podejmuje się mistrz budowlany Jan z Gdańska. Gotycki, skromny budynek nabiera charakteru, gdy staje przy nim renesansowa wieża. Na takich wieżach często umieszczano zegar miejski, który odmierzał czas codziennego życia mieszkańców. Tak też było w przypadku ratusza w Bydgoszczy.
 

Stary Ratusz

 

Stary ratusz otoczony był budami kupieckimi. Wokół były kramy i jatki rzemieślnicze. Sprzedawano w nich najpotrzebniejsze towary, jak chleb czy piwo. W roku 1600 pod ratuszem znajdowało się 15 ław kupieckich i 15 ław piekarskich. Ratuszowe podziemia służyły jako więzienie, ale także wyszynk piwa, wina i innych alkoholi.
Już w 1723 roku budynek ratusza został opuszczony przez władze miejskie, które przeniosły się na ulicę Farną. Tymczasem budynek służył dalej celom handlowym, a w jego piwnicach trzymano trunki. Następnie na jego poddaszu odprawiane były nabożeństwa. Po jego zburzeniu w XIX wieku władze miejskie przeniosły się do bardzo reprezentacyjnego gmachu przy ul. Długiej (obecny Hotel Ratuszowy). Pełnił on swą funkcję około 40 lat. Potem budynek przy Długiej 35 trafił w ręce hotelarza, który po gruntownym remoncie otworzył tu miejsce noclegów dla turystów. Tym razem postanowiono, że ratusz będzie się znajdował w byłym kolegium jezuickim na Starym Rynku. I tam też jest do dziś.
Pewną ciekawostką jest, że po wyburzeniu kościoła św. Ignacego Loyoli w 1940 był zamysł budowy nowego, iście nazistowskiego gmachu ratusza. Budowa jego jednak nie doszła do skutku.
 
 
Stary Ratusz Bydgoszcz 1615

Stary Ratusz Bydgoszcz 1615

Dziś możemy podziwiać obrys dawnego ratusza na płycie rynku z wyraźnie zaznaczoną wieżą i kramami. Wolne krzesła migrujące po płycie rynku stanowią element dekoracji i gry z turystą. Ma sobie zasiąść i niejako stać się dawnym rajcą miejskim. Poczuć odpowiedzialność decyzji…
 
Projekt ratusza Bydgoszcz lata 40'XX wieku

Projekt ratusza Hitlera w Bydgoszczy, niezrealizowany, lata 40′ XXwieku

 

Spotkanie z Twardowskim

 
Spotkanie z Twardowskim trwa około 2 minut, ale stało się już rozpoznawalną atrakcją miasta. O 13.13 i 21.13
codziennie Mistrz Twardowski pokazuje się w oknie na dachu kamienicy pod adresem Stary Rynek 15.
Jeśli wierzyć legendzie o Mistrzu Twardowskim to właśnie w tym miejscu stała Karczma pod Zgorzelcem, gdy sam on trafił pod strzechę w roku 1560. Historie i opowiastki o cudach i psikusach, jakie Twardowski czynił jest całe mnóstwo i warto je poznać. Wybrane z nich opowiadają przewodnicy po Bydgoszczy.
 
Atrakcje Bydgoszcz- zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta

zwiedzanie miasta z przewodnikiem – Bydgoszcz

 

Niezwykły dom handlowy

Bydgoski Stary Rynek 3 to piękna kamienica mieszcząca niegdyś Dom Handlowy Siuchniński i Stobiecki. To był ewenement , gdyż otwarty w 1903 roku przybytek był jedynym sklepem z polską obsługą. Pozostałe budynki Placu Frydrychowskiego (dziś Stary Rynek Bydgoszcz) należały do zamożnych Niemców i Żydów. W obecnym kształcie zbudowana została w 1911 roku, a ciekawą historię tego biznesu poznacie tutaj. Dwie kondygnacje stanowił dom handlowy, a pozostałe mieszkania wspólników, którzy szybko stali się rodziną.
 

Bydgoski Stary Rynek – ciekawostki

 
Do XVII wieku Stary Rynek był miejscem publicznego wykonywania wyroków sądowych, a szubienica do tego celu znajdowała się przed wejściem do ratusza.
Stary Rynek posiadał dwie studnie: jedną publiczną, a drugą na terenie klasztoru i collegium Jezuickim.
Fontanna Dzieci Bawiące się z Gęsią została przeniesiona w obecne miejsce po II WŚ. Wcześniej stała przez Apteką pod Złotym Orłem. Związana jest ona ze stuleciem istnienia apteki, ale też historyjką o tym jak sprytny kupiec stawiając fontannę pozbył się targu gęsi.
W karczmie pod „Złotym Łososiem” gościł za to sam Napoleon Bonaparte w 1812 roku. Jego zwiedzanie Bydgoszczy było związane z chęcią obejrzenia tego, jak działa Kanał Bydgoski. Przedstawiono mu bogatą szlachciankę Annę Tomaszewską, która wyjawiła mu swój, jak się okazało proroczy, sen o przegranej z Rosją.
W miejscu gdzie dziś stoi Biedronka od XVII wieku mieszkali prominentni mieszkańcy, a także burmistrzowie, w tym Wojciech Łochowski. Parcela ta od strony ulicy Jatki z pewnością posiadała karczmę, gdyż podczas prac archeologicznych natrafiono na ogromną ilość butelek!
O tym, że Stary Rynek ma  podziemne przejścia słyszałam już od dziecka, podobnie jak o kryptach jezuitów, które ocalały po zburzeniu kościoła. O tym, że w nich straszy i że jeśli ktoś tam wejdzie to z pewnością postrada zmysły. Na ten temat będzie osobny artykuł!
 
 

Czas Bydgoski

Stary Rynek w Bydgoszczy doczekał się swojego zegara. I to nie byle jakiego, bowiem takiego, który pokazuje czas bydgoski. Zacznijmy zatem od małego wprowadzenia. Jeszcze w XIX wieku posługiwano się czasem słonecznym, czyli wyznaczanym przez najbliższy południk. Każdy ośrodek miejski posługiwał się więc swoim czasem. I tak istniał czas bydgoski, toruński, warszawski. Problem pojawił się wraz z nastaniem kolei , które nie mogły poradzić sobie z tworzeniem rozkładów jazdy pod niezsynchronizowane czas lokalny. W 1891 roku gen. Moltke wystąpił z propozycją ujednolicenia czasu i stosowania godziny odpowiedniej dla 15 południka. Tak też się stało. I tak czas bydgoski płynie nieco inaczej, oddalony o 3 stopnie, z których każdy ma wartość 4 minut otrzymujemy 12 minut różnicy. Niech więc was nie zmyli owy nowy zegar! Złota linia przebiegająca wzdłuż zegara pokazuje także przebieg 18 południka i odlicza odległości do Sztokholmu i Kapsztadu, które leżą dokładnie na tej samej linii.
 

Atrakcje Bydgoszcz- zwiedzanie z przewodnikiem Starego Rynku

                                                                                                                                                                      Stare Miasto Bydgoszcz

Węgliszek i ukryte stare księgozbiory

 
Węgliszek – diabeł domowy huśta się na wietrze na rogu ulic Batorego i Rynek od niepamiętnych czasów. Jak donoszą stare księgi takich diabłów wiele pałętało się po miastach. Za młodu czyniły ludziom psikusy i naprzykrzały się. Latały też z czarownicami na Łysą Górę. Z wiekiem jednak pokorniały i zamieszkiwały za ciepłym piecem jedego z gościnnych domostw na Starym Mieście. Tak też się właśnie stało z Węgliszkiem.
Stare księgi w skórzanych oprawach, zwoje i inne drogocenne druki także znajdują się na Starym Rynku. Gromadzi je Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Władysława Bełzy. Okazały gmach był wcześniej budynkiem administracji pruskiej, a po Wielkiej Wojnie trafiły tu księgi mające nawet 500 lat! Najstarsze woluminy przechowywane są w części biblioteki zwanej Bernardina. Pochodzą z przeniesionej tu biblioteki bernardyńskiej.
 

Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej 

 
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej został odsłonięty w 1969 roku, czyli dokładnie w 30 rocznicę rozpoczęcia II WŚ. Masywną Bryłę zaprojektował Franciszek Masiak. 12 – tonowa konstrukcja z brązu stanęła na granitowym cokole. Pomnik stał pierwotnie na środku zachodniej pierzei, a tłem dla niego był masywny szaniec złożony z 80 bloków z piaskowca. Na każdym widniała nazwa miejsca, które wiązało się z męczeństwem bydgoszczan. Obok postawiono znicz gazowy i płytę wspominającą rozstrzelanych na Rynku bydgoszczan.
Obecnie szaniec przeniesiony jest do Sanktuarium Polskich Braci Męczenników, a sam pomnik przesunięto podczas remontu w głąb pierzei.
Mało kto wie, że Pomnik Walki i Męczeństwa miał trafić nie do Bydgoszczy, ale do Warszawy i upamiętniać bohaterów getta. Jednak po wydarzeniach marcowych 1968 roku władze kraju nie chciały wykonać gestu w stronę Izraela.
 
Stary Rynek w Bydgoszczy jest szczególnym placem. Najważniejszy w mieście, wciąż toczą się na jego temat dyskusje. Wokół niego krążą liczne legendy, opowieści i historie. Warto zatrzymać się tutaj, by zobaczyć jego atrakcje, zjeść coś smacznego lub wypowiedzieć życzenie, gdy w oknie pokazuje się Mistrz Twardowski.