fbpx

 

7 rzeczy, które warto zrobić w Bydgoszczy.

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie leży Bydgoszcz? A może czuliście niemoc i rozczarowanie, gdy okazało się, że konferencja, na którą jedziecie jest w Bydgoszczy… tak. Znamy to. Z obojętną opinią o Bydgoszczy spotykamy się na każdym kroku. Dziś więc opowiem Wam o 7 świetnych rzeczach, które można zrobić w Bydgoszczy, która jest świetnym miastem.

 

 

Wypić kawę Mistrza Świata

Długo zastanawiałam się, co zamieścić pod numerem 1. Warto dobrze zacząć, a czym zacząć lepiej niż kawą. I to jaką! W Bydgoszczy mieszka i pracuje Mistrz Świata w Paleniu Kawy – Audun Sorbotten. Od niedawna Wicemistrzostwo należy do Mateusza Karczewskiego, bydgoszczanina. Przygotowywał się on do tych wymagających zawodów pod okiem samego Auduna. Kawę sygnowaną imieniem Mistrza wypijecie w kilku kawiarniach w mieście. A oto polecane kawiarnie: Landschaft, ul. Gimnajzalna 6 – naczelna miejscówka w mieście i pierwsza kawiarnia trzeciej fali kawowej. Tu napijecie się kawy takiej, jaką lubicie. Możecie nawet dodać cukru. Do tego właściciele sami pieką ciasta. Parzymy Tutaj, ul. Długa 61 – jedyna kawiarnia z zieloną podłogą w Polsce i tak niezwykłym barem. Poza świetną kawą są też ciekawe alternatywy i ciasta własnej roboty. 

 

Iść do Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła odwiedza rocznie ponad 45 tysięcy turystów. Wszyscy robią pamiątkowe mydełko. Potem wsłuchują się w zabawne i pouczające historie związane z historią higieny. Jakie historie prezentują przewodnicy w Muzeum Mydła? Jest nawiązanie do słynnego niepowodzenia Jana Zabłockiego, który zmydlił mydło do Wisły, chcąc uniknąć opodatkowania. Usłyszycie też opowieści o popularnych mydłach z okresu PRL.

Warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Zrobić piknik w centrum miasta lub największym parku miejskim w Polsce

Bydgoszcz to zielone miasto. Mnóstwo tu parków, skwerów i zieleńców. Najbardziej znany to Wyspa Młyńska, która jest zielonym sercem miasta. To tu odbywają się bydgoskie imprezy plenerowe i koncerty. Drugim niezwykłym miejscem jest Myślęcinek. To największy park miejski w Polsce zajmujący aż 14 hektarów. Założony został w 1970 roku. W skład kompleksu wchodzą: lunapark, stadnina koni, ogromny teren rekreacyjny i ośrodek edukacji ekologicznej.
Na piknik nadaje się nie tylko Wyspa Młyńska czy Myślęcinek, ale także najwyżej położony park Bydgoszczy, czyli Park Centralny. „Nie ma większej miłości, niż miłość do jedzenia” – powiedział kiedyś ktoś, więc narzuca się pytanie: co lokalnego zjeść na pikniku? Odeślę Was na niedzielny Frymark Bydgoski http://frymarkbydgoski.pl, gdzie kupicie lokalne przysmaki.
 
 

Spacer "bydgoskie przysmaki"

Piknik na Wyspie Młyńskiej

  

Przepłynąć się SUP’em w centrum miasta

Z wody widać inaczej, więc wizytę w Bydgoszczy warto okrasić krótkim chociaż rejsem po Brdzie. Rejs tramwajem wodnym to jedna z naczelnych atrakcji Bydgoszczy. Ja jednak zdecydowanie polecam Wam nieco większy zastrzyk adrenaliny. Słyszeliście o pływaniu na SUP-ie? To taka dmuchana deska, na której stojąc podziwiać można widoki. Deska jest stabilna, a pływać można nauczyć się dość szybko. Dla tych, którzy wolą kajaki – Bydgoszcz też ma ofertę. Tutaj znajdziecie ofertę szkoleń i wypożyczenia sprzętu: https://www.facebook.com/SUPBydgoszcz/
 
rejs tramwajem wodnym

Wycieczka szkolna Bydgoszcz: Rejs mydło i powidło

Zjeść najlepsze lody pod słońcem

Uwielbiam biznesy, za którymi kryje się ciekawa historia. Za niewielką lodziarnią Cafe Primo w przesmyku, tuż za Hotelem pod Orłem, kryje się ciekawa opowieść o pracowitości i pasji. Pan Roman Góral od ponad 25 lat co sezon przygotowuje dla bydgoszczan i turystów dziesiątki kombinacji smakowych. Pracuje tylko od kwietnia do października. Pozostałą część roku odwiedza targi, konstruuje nowe receptury i odpoczywa, zbierając siły na sezon. Zaczynał od jednego smaku: czekoladowego. Dziś lodówki pełne są kolorów, a każdy smak to poezja. Niech Was nie przeraża kolejka. Warto w niej postać, by potem delektować się lodami siedząc przy Fontannie Potop (Park Kazimierza Wielkiego).
 
Cafe Primo Bydgoszcz

Kawiarnia Cafe Primo w Bydgoszczy

 
Posłuchać muzyki klasycznej na wysokim poziomie zupełnie za darmo

Bydgoszcz to miasto muzyki. Dzielnica Muzyczna to magiczne miejsce, gdzie dźwięki dobiegają z każdego zakątka. Niewiele osób wie, że w Bydgoszczy dostępne są darmowe koncerty adeptów Akademii Muzycznej. Wystarczy wejść na stronę http://www.amuz.bydgoszcz.pl i tam znaleźć je w aktualnościach. Możecie trafić do zabytkowego budynku Akademii, Domu Polskiego lub na inną kameralną salę. Sama magia.

Odnaleźć skarb

Dwa lata temu w Bydgoszczy znaleziono prawdziwy skarb w bydgoskiej katedrze. Stało się to zupełnie niespodziewanie, podczas badań archeologicznych, które miały na celu krypt. Skarb złożony z kilkuset monet, złotych i srebrnych precjozów stanowi nie lada zagwozdkę dla znawców i specjalistów. Dla nas, laików jest idealny do snucia kryminalnych historii sprzed wieków. Kto mógł w pośpiechu zostawić drogocenną skrzynię tuż przy ołtarzu? dlaczego po nią nie wrócił? Czy te pytania pozostaną bez odpowiedzi?

 
Skarb w Bydgoszczy

Skarb odnaleziony w Katedrze

 
Dziś skarb zobaczyć można w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4.
Bydgoszcz ma wiele atrakcji do zaproponowania, a to zestawienie ma na celu zachęcić Was do samodzielnego ich poszukiwania. Co byście dodali do tej listy? A może z czymś się nie zgadzacie? Piszcie koniecznie!
 
Daria.