fbpx

Trasy rowerowe – Bydgoszcz jakiej nie znacie

Bydgoszcz to miasto niezwykle zielone i przyjazne miłośnikom natury. Jeśli uwielbiacie spędzać czas aktywnie to koniecznie przyjedźcie do Bydgoszczy. Nie zapomnijcie o rowerach, weźcie swoje albo wypożyczcie jednoślady w mieście. Ścieżki rowerowe i szlaki rowerowe w Bydgoszczy i okolicach oczarują Was swoją różnorodnością. Możecie wybrać się na wycieczkę po mieście lub pozwiedzać zielone i dzikie okolice Bydgoszczy. We wpisie znajdziecie kilka inspiracji do wycieczek rowerowych miejskich i podmiejskich. Wycieczki są jednodniowe więc odpowiednie również dla rodzin z dziećmi.

Wolicie piesze wycieczki? Przeczytajcie też ZWIEDZANIE BYDGOSZCZY NA PIESZO – 7 RZECZY DO ZROBIENIA W BYDGOSZCZY.

 

Trasa rowerowa Bydgoszcz – Ostromecko – Bydgoszcz, 40km

 

Trasa rowerowa wiedzie do przepięknego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku, który składa się z dwóch pałaców i rozległego parku. Piękny Pałac Myśliwski powstał już w połowie XVIII wieku. Nowy Pałac został wybudowany w połowie wieku XIX według projektu Carla Schinkla, tego samego, który zaprojektował m.in. teatr w Berlinie czy budynki łaźni i pałacu w parku Sanssouci w Poczdamie!

 

Bydgoskie Trasy Rowerowe

Zwiedzanie Bydgoszczy i okolic na rowerze

 

Szlak rowerowy biegnie przez miasto ścieżką rowerową aż do mostu na Wiśle. Tuż za mostem należy skręcić w lewo i ścieżka rowerowa wiedzie prosto do majestatycznego gmachu Pałacu Nowego w Ostromecku.

DO ZAPAMIĘTANIA:  Koniecznie weźcie ze sobą kocyk i prowiant. Będziecie mieli mnóstwo cudownych miejsc na piknik. Cały park w stylu angielskim i włoskim a także ogród różany oferuje bujną roślinność i widok na Wisłę.

Całą trasę pokonasz niebieskim szlakiem rowerowym (link do mapy)!

 

Trasa rowerowa Bydgoszcz – Koronowo – Bydgoszcz, 50km

 

Ścieżka rowerowa wiedzie przez Bydgoszcz po czym „skręca” w las. Ciągnie się przez pola aby dotrzeć do Gościeradza, gdzie znajdziecie dworek Leona Wyczółkowskiego (wybitnego malarza, patrona Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy). Jedźcie dalej ścieżką i dotrzecie do mostu dawnej kolejki wąskotorowej na Brdzie w Koronowie.

 

trasa rowerowa Bydgoszcz-Koronowo

Fot. Wirtualne Szlaki

 

NIE ZAPOMNIJCIE:  Będąc w Koronowie koniecznie zajrzyjcie do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest elementem zespołu pocysterskiego.

Przespacerujcie się na Rynek, aby podziwiać XIX-wieczną zabudowę i zahaczcie o synagogę.

Ścieżka rowerowa biegnie prostą nitką na północ, jej przebieg znajdziecie tutaj.

A jeśli nie chcecie wracać tą samą drogą to na wysokości Bożenkowa skręćcie w lewo w stronę Bożenkowa i od razu w prawo w ul. Biwakową. Dotrzecie do ulicy Smukalskiej. Jadąc prosto, malowniczymi terenami wzdłuż Brdy dotrzecie do Bydgoszczy.

 

Wiślana Trasa Rowerowa , fragment Bydgoszcz – Topolno – Bydgoszcz, 70km

 

Wycieczka rowerowa w okolicach Bydgoszczy dla tych bardziej ambitnych wiedzie do Topolna. Przepiękną nadwiślańską trasą możecie dojechać aż do najmniejszej winnicy na świecie, Winnicy Przy Talerzyku. Rozpościera się z niej zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Dolnej Wisły. W Winnicy posmakujecie wina produkowanego na miejscu. Pamiętajcie aby wcześniej uprzedzić właściciela o Waszym przyjeździe – na pewno chętnie Was ugości.

 

Postój w Winnicy przy Talerzyku

Postój w Winnicy przy Talerzyku

 

Przez całą trasę trzymacie się Wiślanej Trasy Rowerowej czyli charakterystycznego pomarańczowego znaczka. Trasa będzie wiodła ścieżkami rowerowymi ale też asfaltem z niezmiennie pięknym widokiem nadwiślańskich krajobrazów.

UWAGA !!! Pamiętajcie, żeby w Strzelcach Dolnych kupić powidła strzeleckie, które są produktem regionalnym wytwarzanym w tradycyjny sposób – MNIAM!

 

dolina dolnej wisły

Punkt widokowy na Wisłę

 

Powidła są smażone w wielkich miedzianych kotłach (kuprowych). W całej miejscowości kupicie powidła za tę samą cenę. Szukajcie informacji na płotach gospodarstw o prowadzonej sprzedaży. Zapukajcie do drzwi gospodarzy a na pewno sprzedadzą Wam najsmaczniejsze powidła na świecie.

Wycieczka rowerowa – Kanał Bydgoski, 15km

 

Niezwykła trasa rowerowa wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego, który powstał w 1774 roku. Malownicza i urokliwa, widokowa ścieżka biegnąca w samym centrum miasta. Wycieczkę zaczynacie przy IV śluzie na ul. Wrocławskiej. Ścieżka rowerowa wiedzie po północnej stronie Kanału.

CIEKAWOSTKA: Będziecie mijać śluzy Starego Kanału Bydgoskiego, który niegdyś służył barkom do transportowania towarów!

Dzisiaj w użyciu jest Nowy Kanał a Stary pełni funkcję rekreacyjną, spacerową i rowerową. Cieszą oko szczególnie zabytkowe śluzy i przepiękny stary drzewostan. Park nad Kanałem jest też domem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków. Możecie dojechać aż do śluzy Prądy gdzie mostkiem przy śluzie przejedziecie na drugą stronę Kanału. Wróćcie do ul. Wrocławskiej południową ścieżką wzdłuż Kanału.

 

Kanał Bydgoski - zabytkowe śluzy

Kanał Bydgoski – zabytkowe śluzy

 

Wycieczka rowerowa – Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, 15km

 

WIEDZIELIŚCIE, ŻE … : Myślęcinek to bydgoski Central Park? 

Myślęcinek jest największym parkiem miejski w Polsce. Powstał w 1973 roku. Bydgoszczanie kochają Myślęcinek, który oferuje ogrom zieleni i natury w odległości krótkiej przejażdżki rowerem od centrum miasta. Zacznijcie przygodę w centrum Bydgoszczy i kierujcie się na północ ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Gdańskiej. Dotrzecie do pętli tramwajowej na ul. Rekreacyjnej. Stamtąd macie do wyboru kilka ścieżek, które pozwolą Wam odkrywać nawet najbardziej odległe i dzikie zakamarki Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Zajrzyjcie do Ogrodu Fauny Polskiej czyli zoo i do Ogrodu Botanicznego z Alpinarium, gdzie znajdziecie roślinność iście górską. Tam możecie wspiąć się na Górkę Myślęcińską i podziwiać panoramę Bydgoszczy. Do Myślęcinka weźcie też kocyk i ulubione przysmaki. Na pewno znajdziecie doskonałe miejsce na piknik 🙂

 

Trasa w Myślęcinku

Ścieżki rowerowe w Myślęcinku

 

WAŻNE : Pamiętajcie, że jeśli nie macie swojego roweru to bardzo łatwo wypożyczycie jednoślad w stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, w skrócie BRA logując się tutaj!

Nasi przewodnicy również zabiorą Was na wycieczkę rowerową. Bydgoszcz z poziomu siodełka rowerowego również wygląda imponująco. Mamy swoje ulubione trasy, które chętnie Wam pokażemy m.in. szlak murali czy szlak nad rzeką. Dajcie znać, a przygotujemy dla Was plan zwiedzania.

Jeśli szukacie propozycji wycieczek dłuższych lub wycieczek jednodniowych to zajrzyjcie do naszych przyjaciół i specjalistów od turystyki rowerowej z Wirtualnych Szlaków i Szlaków Przygody.

 

wirtualne szlaki

Fot. Wirtualne Szlaki – pomysły na trasy rowerowe

 

ANETA