fbpx

Wśród najważniejszych atrakcji Bydgoszczy na podium z pewnością znajdzie się Wyspa Młyńska. To bydgoski skarb, oaza zieleni i kultury, na której zawsze coś się dzieje. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

 

Wyspa Młyńska: historia, legendy i informacje

 

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy to enklawa zieleni i wyjątkowa perła architektury głównie związanej z przemysłem i transportem rzecznym. Prowadzą do niej trzy mosty piesze i jeden drogowy. Jedna z kładek prowadzących z Opery Nova na Wyspę Młyńską nosi miano Mostu Zakochanych. Zatem zakochani chętnie przypinają do mostu kłódki na znak wiecznej miłości. Wyspa leży w naturalnym korycie rzeki Brdy i otoczona jest wodami Brdy Młynówki. Dlatego warto, wybrać się na spacer z przewodnikiem aby poznać jej wszystkie tajemnice.

 

Opera Nova - widok z Wyspy Młyńskiej

Widok na Operę Nova z Wyspy Młyńskiej 

 

Historia Wyspy Młyńskiej rozpoczyna się w okresie przedgrodowym. Nie jest to jedna Wyspa Młyńska, ale aż trzy.  Północna (połączona z pozostałymi, gdy budowano Kanał Bydgoski), Zachodnia i Wschodnia.  Ta ostatnia to wyspa mennicza: znajdowała się na niej jedna z najważniejszych polskich mennic). Już pod koniec czternastego wieku naprzeciw katedry powstają na wyspie łaźnia miejska oraz młyn kościelny. W tym czasie wyspa była królewszczyzną, co sprawiło, że nazywana była Wyspą Królewską. Później przylgnęła do niej nazwa Okole czy Okollo.

 

Na początku 1541 powstają młyny królewskie i starościńskie napędzane przez 5 młyńskich kół, a na środkowej wyspie mieszczanie zakładają swoje ogrody. Poza młynami zbożowymi powstają młyny sukiennicze, folusze czy słodowe. Powstał też młyn tartaczny. Produkcja piwa była ważną gałęzią bydogskiej ekonomii. Stąd pomysł na powstanie szlaku piwnego, którego Wyspa Młyńska jest ważnym elementem.

W Bydgoszczy bito monety!

W 1594 roku powstaje na wyspie mennica. Z mennicą wiąże się legenda skarbu, który ponoć właśnie tu miał być zakopany.

Wyspa Młyńska Bydgoszcz

 Odziały Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej

 

Podczas okresu pruskiego zaszły duże zmiany. W miejsce dawnej mennicy powstał kompleks budynków przemysłowych: Młyn Herkules, który w owym czasie był największy, a także garbarnia i gorzelnia.

W 1849 roku zachodzą kolejne zmiany. Powstaje nowoczesny kompleks nazwany yny Rothera, gdzie zainstalowano pierwszą maszynę parową w mieście. W okresie, gdy konstruowany jest Kanał Bydgoski wyspa zyskuje nową drogę dojazdową, ulicę Tamka.

 

Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młynskiej

Wyspa Młyńska – Młyny Rothera w trakcie rewitalizacji 

 

 

Od 1870 do 1914 roku powstaje Wenecja Bydgoska.Dziś patrząc na jej pozostałości możemy mieć wątpliwości, ale niegdyś był tu jeszcze jeden rząd budynków, który zdecydowanie przypomniał prawdziwą włoską Wenecję. Wenecja Bydgoska w ostatnich latach zmienia swoje oblicze. Znajdują się tu restauracje: Warzelnia Piwa Bydgoszcz, Pierogarnia Młyńska, Bistro To2, Strefa – kawiarnia. Restauracją na wyspie jest Karczma Młyńska.

Plaża przy Wenecji Bydgoskiej

Plaża przy Wenecji Bydgoskiej w Bydgoszczy

 

Ostatecznej poważnej zmiany i połączenia dokonano w latach 60’XX wieku, gdy zasypano tzw. Międzywodzie. Była to ozdoba Wyspy więc Odtworzono je w 2007 roku, w formie kaskadowej konstrukcji.

 

Jakie proponuje atrakcje Wyspa Młyńska dziś?

 

Wyspa Młyńska straciła na ekonomicznym i przemysłowym znaczeniu po II WŚ. Całkowity upadek nastąpił po 89’ roku.yny Rothera opustoszały i zaczęły popadać w ruinę, podobnie jak budynki mieszkalne. Z pomocą przyszły fundusze z Unii Europejskiej, dzięki której można było wyremontować wyspę i sprawić, by stała się perłą wśród lokalnych atrakcji turystycznych.

Opera Nova w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska – Zielone serce Starego Miasta w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska to miejsce tętniące życiem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie:

 

  • Restauracje Wyspa Młyńska

 

  • Wyspa Młyńska – bydgoski skarb

 

  • Wenecja Bydgoska

 

  • Muzea Wyspa Młyńska

 

  • Koncerty Wyspa Młyńska

 

  • Atrakcje dla dzieci Wyspa Młyńska

 

Wyspa Młyńska czy Wyspa Muzeów w Bydgoszczy?

 

Wyspa Młyńska posiada aż 4 obiekty muzealne. Jest to zupełnie niezamierzone podobieństwo do berlińskiej Wyspy Muzeów (oczywiście w nieporównywalnie mniejszej skali i randze). Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy posiada tu swoje oddziały:

  • Muzeum Archeologiczne
  • Europejskie Centrum Pieniądza
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej
  • Dom Leona Wyczółkowskiego
  • w budowie Muzeum Mózgu: w remontowanych aktualnie Młynach Rothera. Wspaniała konstrukcja, której historia sięga 1848 roku.

 

Bilety do muzeów są tanie, a w soboty wejście jest darmowe, więc warto ich nie pominąć podczas pobytu w Bydgoszczy!

Wyspa Młyńska posiada liczne atrakcje dla dzieci, wśród których są: Muzeum Archeologiczne i Europejskie Centrum Pieniądza. Pierwsze pokazuje jaka była historia Bydgoszczy w najdawniejszych czasach. Jest to muzeum interaktywne, ale sale są zaaranżowane w bardzo ciekawy sposób.

W Bydgoszczy odkryto skarb?

Europejskie Centrum Pieniądza to miejsce wielu zmieniających się wystaw stałych. Jednak najciekawsza została wymuszona znalezieniem skarbu w Bydgoskiej Katedrze. Dlatego tuż po jego odkryciu przez archeologa został on oczyszczony i wyeksponowany właśnie tu.

Bydgoski Skarb zawiera kilkaset monet złotych, elementy dekoracji ksiąg, biżuterii i dewocjonaliów złożonych do skrzyni. Z nieznanych przyczyn umieszczono ją  w pośpiechu w prezbiterium kościoła. Co prawda skarbu zawsze szukano na Wyspie Młyńskiej,  a znaleziono niespodziewanie w kościele!

Skarb Bydgoski

Skarb odnaleziony w Bydgoskiej Katedrze

Muzeum Dom Leona Wyczółkowskiego – naprawdę warto, nawet jeśli ktoś nie przepada za gapieniem się na obrazy. Dom (notabene: dawna willa zarządcy Młynów Rothera) to nawiązanie do dworku, w którym mieszkał Leon Wyczółkowski. Malarz, którego łatwo polubić za miłe dla oka sielskie obrazki i pochwałę prostego życia. Pokoje, które zwiedzamy są niejako chronologiczną linią jego życia. Z początku malował portrety, by móc się utrzymać z malowania, potem podróże i obrazy natury. Na piętrze: różne techniki oraz ciekawe wynalazki, grafiki z podróży i pamiątki rodzinne.

Leon Wyczółkowski – dlaczego jest patronem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy?

Leon Wyczółkowski przez wiele lat mieszkał w Gościeradzu niedaleko Bydgoszczy z którą był związany artystycznie. Dzięki czemu po jego śmierci jego żona w testamencie przekazała dzieła mistrza na Muzeum w Bydgoszczy. Dom Leona Wyczółkowskiego to ciekawa atrakcja dla dzieci. Wystarczy kupić książeczkę aktywności, by maluch inaczej zaczął postrzegać malarstwo.

Galeria Sztuki Nowoczesnej prezentuje wystawę stałą i wystawy czasowe. Ciekawą atrakcją jest wjazd windą na najwyższe piętro, ponieważ rozpościera się z niego ładny widok na Wyspę Młyńską.

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska przy Wyspie Młyńskiej

Bydgoska Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska stanowią niezwykły kompleks rekreacyjny. Wokół trawiastego placu i plaży z nadmorskim piaskiem stoją ważne bydgoskie muzea. Dlatego koniecznie zaplanujcie zwiedzanie Wyspy Młyńskiej podczas wycieczki do Bydgoszczy!

 

Daria