fbpx
Jarmarki Bożonarodzeniowe to tradycja znana i kultywowana na całym świecie. Jednak te najpiękniejsze,najbardziej charakterystyczne i najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe można znaleźć w Środkowej Europie. Tradycje i zwyczaje świąteczne wymieszały się przez wieki. Na tyle, iż dziś mało kto pamięta, że strojenie choinki to pomysł niemiecki, a gdyby nie Włosi to nie byłoby szopki bożonarodzeniowej. Nie ma to jednak znaczenia, bo gdy zapalają się pierwsze lampki na miejskich choinkach świat przechodzi na tryb świąteczny.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych – skąd pochodzi?

Tradycja jarmarków świątecznych pochodzi z okresu średniowiecza. Za najstarszy uznaje się jarmark austriacki. Wiedeń otrzymał przywilej ich organizowania już w 1294 roku. Od tego czasu odbywa się on w tym mieście regularnie. Oprócz Austrii, długą historią jarmarków poszczycić mogą się również miasta niemieckie. Jarmarki bożonarodzeniowe, podobnie jak inne jarmarki powstały z potrzeby wolnego handlu. W okresie przedświątecznym zjeżdżali się kupcy oferujący swoje najlepsze towary. Dzięki statusowi gościa, mieli zapewnioną ochronę ze strony władz miejskich. Chroniono ich mienie oraz ograniczano na czas jarmarków sprzedaż wyrobów cechowych. Kupujących nie brakowało. Każdy mieszkaniec chciał zaopatrzyć się w potrzebne towary na ciężki okres zimowy.

Czuwano nad jakością sprzedawanych towarów. Nieuczciwych handlarzy wyrzucono z miasta. Jarmarki odbywały się na specjalnie wytyczonych placach. Handlowano głównie jedzeniem. Z biegiem lat i rozwojem handlu oraz sposobów komunikacji, zmienił się również charakter jarmarków. W szesnastym wieku rzemiosło wyparło na straganach żywność. Ostatecznie jednak nastąpiło wymieszanie towarów. Dziś nie wyobrażamy sobie jarmarku bez zapachu przypraw, smaku grzanego wina oraz pięknych, tradycyjnych ozdób.

Najpopularniejsze jarmarki świąteczne 

Do najpopularniejszych jarmarków świątecznych zalicza się te odbywającej się w Dreźnie, Berlinie, we Wiedniu, Pradze czy Bratysławie. Poniżej znajdziecie opis kilku wybranych targów. Nie sposób opisać każdego, ale będąc w danym mieście warto odwiedzić kilka, aby zobaczyć jak bardzo się od siebie różnią.

Najstarszym, niemieckim targiem adwentowym jest jarmark świąteczny Striezelmarkt w Dreźnie. Jego korzenie sięgają piętnastego wieku. Nazwa pochodzi od lokalnego przysmaku jaką jest strucla czyli drożdżowa rolada jabłkowa. Udział w Święcie Strucli i zjedzenie najmodniejszego bożonarodzeniowego ciasta to podstawa całego jarmarku. W Dreźnie działa kilkanaście jarmarków. Jednym z najciekawszych jest średniowieczny jarmark w murach drezdeńskiego zamku, który oferuje publiczną łaźnię!

Regionalne jedzenie na jarmarkach

Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Berlin zachwyca zimą. Ilość jarmarków na terenie miasta dochodzi do 50. Kultowy Alexanderplatz zamienia się w jarmark bożonarodzeniowy z lodowiskiem oraz kołem młyńskim. Bardzo oryginalnym jarmarkiem jest jarmark Lucia w Kulturbrauerei usytuowany na terenie dawnego browaru. Poprzemysłowy charakter budynków dodaje uroku pięknie ozdobionym straganom. Jest to jarmark skandynawski. Jedyny na jakim napijemy się prawdziwego, szwedzkiego grzańca! Bardzo znanym i lubianym jest również targ świąteczny na Placu Poczdamskim. Często odwiedzany ze względu na śnieżną zjeżdżalnię i liczne atrakcje dla dzieci.

Wiedeń zapoczątkował w 1294 roku tradycję jarmarków w Europie. Książę Albrecht I Habsburg nadał miastu przywilej organizacji jarmarków w okresie przedświątecznym. Miało to umożliwić sprzedaż przyjezdnym kupcom. Dziś Wiedeń zaprasza zimową porą na kilka jarmarków usytuowanych na obszarze całego miasta. Plac Ratuszowy tonie w świetle lampek. Ogrom stoisk na Christkindlmarkt oferuje pyszne regionalne produkty oraz ciekawe pamiątki. Jeśli szukamy ekologicznej wersji jarmarku to na pewno warto udać się na Blumengärten Hirschstetten. Natomiast romantycznej atmosfery spodziewajcie się na jarmarku w Am Spittelberg. Usytuowany jest w wąskich uliczkach, w których można się zagubić z pysznym grzanym winem i ukochaną osobą u boku.

 

Magia Świąt - Najlepsze Jarmarki Świąteczne

Jarmark Świąteczny

 

Praga olśniewa jarmarkiem na Rynku Staromiejski. Przepięknie przyozdobione miasto fantastycznie współgra ze świątecznymi stoiskami. Wchodząc na jarmark poczujemy natychmiast magię świąt. Trdelnik drożdżowe ciasto z cukrem i cynamonem, to praski przysmak podpiekany nad żarzącym się ogniem. Jest łudząco podobny do węgierskiego kołacza. Oba mają słowackie korzenie. Kolejnym rarytasem jest gulasova polevka czyli czeski gulasz. Popity owocowym ponczem lub grzanym miodem pitnym, smakuje jeszcze lepiej. Warto zajrzeć również na Plac Wacława czy na straganiki umieszczone przy Moście Karola i na Wzgórzu Zamkowym.

Bratysława słynie ze wspaniałych jarmarków już od wielu lat. Będąc na jednym z nich, trzeba koniecznie spróbować wszędobylskich ziemniaczanych naleśników, chleba ze smalcem i ogromną ilością cebuli oraz medoviny, napoju który zawiera w sobie sfermentowany miód. Przyjezdnych zauroczą na pewno przepiękne, ręcznie robione drewniane ozdoby.

Polskie Jarmarki – które najlepsze?

Coraz modniejsze stają się również polskie jarmarki. W Polsce najstarszym jest jarmark wrocławski, którego  historia sięga XVI wieku. Mimo zaniechania organizacji targu na wiele lat, powrócił on w pełnej krasie. Wyróżnia się dbałością o szczegóły oraz ogromną ilością atrakcji dla dzieci. Dawnych tradycji i jakości wyrobów pilnują Krasnale. Warto przyjechać aby zwiedzić Bajkowy Las lub napić się grzańca z wanilią i pieprzem.

Gdańsk co roku wymyśla coraz ciekawsze atrakcje towarzyszące jarmarkowi. Na Targu Węglowym stanie Anielski Młyn, chodniki zapełnią się straganami pełnymi ozdób i jedzenia. Mieszkańcy i turyści mogą obejrzeć liczne parady, podsłuchać kolęd, a nawet całować się pod jemiołą w specjalnie stworzonym do tego miejscu. Od tego roku nowością ma być Adwentowa Brama. Każdego dnia Klucznik, będzie otwierał kolejne okienko.  Warto zaopatrzyć się również w kolekcjonerski kubek, którego zakup wesprze akcję „MIKOŁAJU NIE PĘKAJ” czyli ratowania Bazyliki Świętego Mikołaja.

 

Choinka na Jarmarku Świątecznym

Choinka na Jarmarku Świątecznym

 

Na Rynku Głównym w Krakowie będzie można posmakować grzańca galicyjskiego oraz pieczonych oscypków. Warto przyjść na liczne występy zespołów ludowych i wspólne kolędowanie.W stolicy główny jarmark znajduje się na Międzymurzu Barbakanu. Na Starym Mieście również znajdziemy świąteczne stragany. Dodatkową atrakcją jest lodowisko na świeżym powietrzu. Warszawski jarmark złożony z drewnianych kramików przyciąga różnorodnością towarów z różnych regionów Polski. Będąc na miejscu, warto zajrzeć również do Hali Koszyki lub skorzystać ze Świątecznego Targu Śniadaniowego.

Warto wspomnieć również o Betlejem Poznańskim czyli o  jarmarku w stolicy Wielkopolski.  Z roku na rok straganów z ozdobami i pysznościami przybywa, a Plac Wolności oraz Stary Rynek zamieniają się w świąteczne krainy. Pyszne pierniki zapijane grzanym winem umilają udział w Ice Festival. W tym roku Poznań ma odwiedzić aż 24 rzeźbiarzy, którzy będą tworzyć dzieła sztuki z lodu.

Bydgoski Jarmark Świąteczny – zimowa atrakcja

Od 2 lat, również Bydgoszcz ma swój jarmark świąteczny. Pierwsza edycja, która odbyła się na Rybim Rynku, nie spełniła oczekiwań mieszkańców. W zeszłym roku, ze względu na remont na Starym Rynku, umiejscowiono jarmark na Moście Staromiejskim.
Pomysł okazało się strzałem w dziesiątkę. Bydgoszczanie w grudniu tłumnie spędzali czas na Starym Mieście. Chętnie korzystali z przygotowanych, świątecznych atrakcji. Stragany były oblegane, a atmosfera gorąca.Więcej o jarmarku bydgoskim możecie przeczytać tutaj.

Bydgoski Jarmark Świąteczny

Bydgoski Jarmark Świąteczny

Warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy, aby poczuć magię świąt. Pierwsze pojawią się już w połowie listopada. Już za kilka dni będzie można poczuć w wielu miastach charakterystyczny zapach piernika i cynamonu. Ludzie zrobią się weselsi, a wieczory mniej ciemne. Jarmarki NADCHODZĄ!
Nasi przewodnicy wyruszają z turystami na jarmark do Berlina i Budapesztu. Oczyścicie nie zabraknie nas również na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym!

MONIKA