fbpx
Bydgoszcz słynie z wielu ciekawych miejsc przez co ciężko zdecydować się od czego zacząć. Trudno zwiedzić to urokliwe miejsce w kilka dni. Dla osób, które chcą jednak podjąć wyzwania, mamy idealne rozwiązanie. Przedstawiamy wam TOP 10 miejsc, które warto odwiedzić w Bydgoszczy, w tym Exploseum, Opera Nova i wiele więcej!
Naszą trasę rozpoczynasz z przewodnikiem w Exploseum. Dojedziemy do niego autobusem nr 68E (Exploseum).
 

Exploseum – wybuchowa atrakcja

 
Exploseum znajduje się tuż obok Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Są to tereny dawnej fabryki chemicznej Zachem oraz Puszczy Bydgoskiej. Wchodzi w skład Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Budynek prezentuje architekturę przemysłową III Rzeszy. W 2008 roku podjęto decyzję o przekształceniu części obiektu w muzeum. Ekspozycja dotyczy historii koncernu DAG, założycielem był Alfred Nobel.
 
Wizyta w Exploseum to duża dawka wiedzy wojennej, przekazana w ciekawy sposób. Na pewno zapadnie na długo w pamięci odwiedzającym.
 
 
 
W Exploseum dozwolone jest filowanie i fotografowanie wyłącznie do celów prywatnych.
 
Ostatnie wejście jest możliwe godzinę przed zamknięciem.
 

Kanał Bydgoski – zabytki hydrotechniczne

 
Z Exploseum do Kanału Bydgoskiego dojeżdżamy autobusem nr 68 (Dworzec Leśne). Wysiadamy na Rondzie Fordońskim, i przesiadamy się na tramwaj nr 3 (Wilczak). Wysiadamy na Rondzie Grunwaldzkim, skąd pieszo idziemy na ulicę Nakielską.
 
Kanał Bydgoski zbudowany w latach 1773-1774 stanowi część międzynarodowej drogi wodnej. Łączy on Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy: Brdę, Noteć oraz Wartę. Powstanie Kanału Bydgoskiego przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Dzięki nowoczesnym, na tamte czasy, urządzeniom hydrotechnicznym, Bydgoszcz stała się jednym z głównych ośrodków transportu śródlądowego. Stary Kanał Bydgoski ma długość 26,77 km, zbudowany został w 18 miesięcy, przez ok 10. tysięcy robotników, z czego 2 tysiące z nich przepłaciło to życiem.
 
 
Kanał Bydgoski - zabytkowe śluzy

Kanał Bydgoski – zabytkowe śluzy

 
Przy III liceum ogólnokształcącym znajduje się muzeum Kanału Bydgoskiego. Wyeksponowano w nim pamiątki związane ze Starym Kanałem.
 

Opera Nova – muzyczna dusza Bydgoszczy

 
Z Kanału Bydgoskiego idziemy lub jedziemy się do Opery Nova. Dojedziemy tramwajem nr 3 (Łoskoń) lub tramwajem nr 1 (Las Gdański) i wysiadamy na przystanku Focha/Opera.
 
Operze Nova wzbogaca znaczenie ofertę kulturową miasta. Corocznie od 1994 roku odbywa się bydgoski festiwal Operowy. Składająca się z 3 kręgów Opera Nova jest jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce. Jest także jedynym teatrem operowym w całym województwie kujawsko – pomorskim.
Repertuar obejmuje dzieła baletowe, operowe i musicale. Uzupełniają go liczne widowiska i koncerty.
 
 
Łuczniczka Nova zimą przy Operze w Bydgoszczy

Łuczniczka Nova zimą przy Operze w Bydgoszczy

 
Opera Nova umożliwia również zwiedzanie obiektu grupą zorganizowanym. Odwiedzić to miejsce można w każdym wieku: od przedszkolaka do seniora.
Na stronie Opery możesz odbyć wirtualny spacer wraz z dźwiękiem.
Cennik znajdziecie tu.

 

Wyspa Młyńska – zielone serce Starego Miasta

 
Z Opery Nova na Wyspę Młyńską przechodzimy pieszo Mostem Zakochanych.
Prawdziwa wyspa w sercu 350-tysięcznego polskiego miasta, to ewenement na skalę kraju. Wyspa Młyńska to zielone i kulturalne serce miasta. Po rewitalizacji stała się jednym z najciekawszych miejsc na Starym Mieście.
 
Wyspa Młyńska pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne. Dużym plusem jest obecność na jej terenie licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova. Od 2006 r. wyspa połączona została z terenem miasta trzema mostkami dla pieszych. W czerwcu odbywa się na wyspie Bydgoski Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz. Ma służyć popularyzacji Bydgoskiego Węzła Wodnego i turystyki na wodach śródlądowych.
 
 
Opera Nova w Bydgoszczy

Atrakcje Bydgoszczy- zwiedzanie Wyspy Młyńskiej

 

Stary Rynek – Mistrz Twardowski i czas bydgoski

 
Do serca Bydgoszczy z Wyspy Młyńskiej mamy 2 minuty drogi pieszo .
 
Bydgoski Stary Rynek został wytyczony w roku 1346. Był miejscem handlu i wyroków sądowych. Dziś centrum Starego Miasta to zupełnie inna przestrzeń, a przede wszystkim jego wizytówka.
 
Stary rynek to miejsce spacerów, spotkań, letnich wieczorów. Po renowacji idealny również do organizacji festiwali i festynów rodzinnych. To miejsce, do którego przyjezdni kierują swoje pierwsze kroki. Z doświadczenia wiedzą, że mogą się tam zapoznać z historią miasta. Stary Rynek jest otoczony przed 2 cieki wodne: Brdę i Młynówkę.
 
Po przebudowie w 2019 roku, wygląd Rynku budzi dużo kontrowersji. Mimo tego, jest licznie oblegany w każdy weekend. Szczególnie dzięki dużej ilości pubów oraz barów dookoła płyty rynku.
 
 
Stary Rynek - zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Atrakcje Bydgoszczy -zwiedzanie miasta

 
Na terenie Starego Rynku znajdziemy również ciekawe restauracje.
Każdy znajdzie tam coś dla siebie i przyjemnie spędzi czas.

 

Ciekawostki o Starym Rynku:

 
Na początku II wojny, na Starym Rynku stał pojezuicki kościół pw. św Ignacego Loyoli. Legenda mówi, że ofiara faszystowskiego terroru, umierając oparła się ręką o jedną ze ścian kościoła. Ślad ręki nie chciał się dać zmyć, dlatego okupanci niemieccy zburzyli kościół.
 
Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej. Łączy on miasto między innymi ze Sztokholmem i Kapsztadem.
 
Stary Rynek często odwiedzają gołębie.
 
2 razy dziennie z okna jednej z kamienic pozdrawia mieszkańców i turystów rzeźba Pana Twardowskiego. Jest on bohaterem wielu legend oraz baśni. Według legendy odmłodził naszego burmistrza,
 
Mieści się tu też najstarsza, a zarazem największa biblioteka w Bydgoszczy-Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy. Na jej strychu przechowywane są bardzo cenne woluminy.
 

Fara Bydgoska (Katera Bydgoska św. Marcina i Mikołaja)

 
Fara Bydgoska widoczna jest z płyty Starego Rynku.
 
Katedra pw. Św. Marcina i Mikołaja to najstarszy, gotycki kościół w Bydgoszczy. Budowa Fary trwała od 1466 do 1502 roku. Do wnętrza katedry wchodzimy przez 500 kg spiżowe drzwi w przyziemiu wieży kościoła. Największa jednak uwagę wiernych, jak i turystów przykuwa obraz z ołtarza głównego. Jest to piękny późnogotycki obraz Madonny z Dzieciątkiem.
 
Bydgoska Fara w 2004 roku dekretem Jana Pawła II została podniesiona do rangi katedry. Powołano do życia również Diecezję Bydgoską.
 

Muzeum Mydła i Historii Brudu – zrób własne mydło!

 
Z Fary do Muzeum Mydła i Historii Brudu ruszamy ulicą Jezuicką. Dochodząc do ulicy Długiej, skręcamy w prawo. Katedrę i Muzeum dzielą 2 minuty drogi.
 
Muzeum Mydła i Historii Brudu to bardzo klimatyczne miejsce utworzone w 2012 roku. Idealne do wybrania się z dzieckiem lub ze znajomymi. Możemy poznać historię o czystości na przestrzeni wieków. Zwiedzając, przenosimy się do średniowiecznej łaźni, aby przeżyć kąpiel w bali. Zwiedzamy dawną fabrykę mydła Pana Gamma. Sprawdzamy co król chował w tronie oraz zaglądamy do sklepu kolonialnego. Na koniec możemy powspominać czasy PRL-u. Jedyne takie muzeum na świecie opowiada również Bydgoską historię ściśle związaną z produkcją mydła. Każdy zwiedzający bierze udział w warsztatach z tworzenia swojego unikatowego mydła.
Muzeum występuje w rankingu 10 najciekawszych muzeów w Polsce.
 
Muzeum Mydła i Brudu ma bogaty sklepik. Znajdziemy w nim: naturalne kosmetyki Bydgoskiej Wytwórni Mydła, gadżety z logo muzeum oraz pamiątki z Bydgoszczy.
 

 

 
 
 

Bazylika w Bydgoszczy

 
Z Muzeum Mydła i Historii Brudu do Bazyliki jedziemy autobusem nr 52 (Dworzec Leśne) na Rondo Ossolińskich.
 
Bazylika mniejsza św. Wincentego a Paulo – rzymskokatolicka bazylika mniejsza. Wzniesiona między rokiem 1925 a 1939 w stylu neoklasycystycznym. Zaprojektowana została przez Adama Ballenstaedta. Wzorowana jest na rzymskim Panteonie. Największa świątynia w Bydgoszczy, a zarazem jedna z największych świątyń w Polsce.
 
 
Bazylika św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy

Bazylika św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy

 

Myślęcinek – największy park miejski w Polsce

 
Z Bazyliki do Myślęcinka jedziemy autobusem nr 52 (Dworzec Leśne) na końcowy przystanek, z którego przesiadamy się w autobus nr 93 (Niwy) . Wysiadamy na przystanku Myślęcinek.
 
Myślęcinek to większy w Polsce park miejski. Jego obszar to ponad 700ha.
 
W otoczeniu malowniczych lasów możemy odwiedzić park rozrywki, ogród botaniczny oraz Zoo. Myślęcinek to idealne miejsce na uprawianie wszelakich sportów takich jak: jazda na rowerze, bieganie, narciarstwo oraz wakeboarding. Znajduje się tam również pole golfowe, pole paintbolowe. Zbudowano również miasteczko ruchu drogowego gdzie najmłodsi mogą poznać zasady ruchu w praktyce. Myślęcinek oferuje również wiele sezonowych imprez kulturowych na których występują popularni artyści.

 

Wieża Ciśnień – historia wodociągów bydgoskich

 
Z Myślęcinka do Wieży Ciśnień jedziemy autobusem nr 93 na Dworzec Leśne, gdzie przesiadamy się w autobus nr 52 (Błonie). Wysiadamy na Placu Poznańskim i idziemy ok 600 metrów pieszo .
 
Wieża ciśnień została wzniesiona w latach 1899-1900. Budowla powstała w atrakcyjnym miejscu, w parku Henryka Dąbrowskiego. Pełni do dziś funkcję miejskiego punktu widokowego. Zabytek stał się jednym z kilku punktów nowej ścieżki edukacyjnej prowadzącej od stacji pomp w Lesie Gdańskim.
 
 
Wieża Ciśnień w Bydgoszczy

Wieża Ciśnień w Bydgoszczy

 
W wieży ciśnień zobaczyć można m.in. drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę oraz elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.
 
Zapraszamy na zwiedzanie Bydgoszczy z nami lub indywidualnie. Jesteśmy ciekawi waszych opinii. Może macie inne wrażenia i inne TOP 10.