fbpx

Lubisz parki? Odpoczynek od zgiełku ulicy z książką na ławce lub kawą w ręku nie jest ci obcy? Koniecznie wpadaj do naszego miasta. Od lata Bydgoszcz znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem ilości powierzchni parkowych. Największym z nich jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Co można w nim zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać? Zapraszam do lektury!

 

Największy park miejski w Polsce 

Myślęcinek to bezdyskusyjnie największy park miejski w Polsce. Zajmuje ponad 800 hektarów. Jego poprawna nazwa brzmi Leśny Park Kultury i Wypoczynku, jednak wszyscy mieszkańcy nazywają go Myślęcinkiem od nazwy osiedla na terenie, którego park się znajduje.

Jest to głównie przestrzeń rekreacyjna-wypoczynkowa. Znajdziemy na jej terenie ogród zoologiczny, park rozrywki, ogród botaniczny, centrum ekologiczne oraz wakepark. Oprócz wielu atrakcji jest to również doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe, jazdę na rolkach czy bieganie.

Zoo Myślęcinek

Zoo Myślecinek

 

Historia folwarku oraz piwa w Myślęcinku

Początkowo były to obszary należące do braci rycerskiej. Już w okresie zaboru pruskiego powierzchnia terenu była okazała, gdyż sięgała ponad czterystu hekatarów .Pomyślny rozwój Myślęcinka pozwolił na  stworzenie młyna oraz zajazdu, który w dziewiętnastym wieku przemienił się w gorzelnię, a następnie w browar, który działał w tym miejscu do tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku. Do dziś idąc ulicą Konną możemy zobaczyć pozostałości ceglanych zabudowań.

O piwie warzonym na tym obszarze miasta i innych browarach opowiada Bydgoski Szlak Piwny, jedna z naszych sztandarowych propozycji spacerów z przewodnikiem.  

Myślęcinek – jak dojechać ze Starego Miasta?

Leśny Park Kultury i Wypoczynku położony jest zaledwie 4 km w linii prostej od Starego Rynku. Możemy dostać się do niego na kilka sposobów:

Jeśli macie sporo czasu i lubicie spacery to polecam przejść choć część trasy pieszo. Zajmie to zaledwie godzinę, a przy okazji będziemy mogli przyjrzeć się pięknej zabudowie Bydgoskiego Śródmieścia.  Dla mniej wytrwałych turystów proponuję przejażdżkę tramwajem linii T1 T2 lub T10 z ulicy Gdańskiej do lasu Gdańskiego. W letnie weekendy w Bydgoszczy kursują również zabytkowe tramwaje, które będą dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych.

W wakacje skorzystać możemy także z „ogórka” czyli autobusu z czasów PRLu. Wystarczy, że wsiądziemy na przystanku Most Staromiejski, a po 20 minutach znajdziemy się na przystanku Zoo Myślęcinek.

 

Zabytkowe autobusy Bydgoszcz

„Ogórek” – dojazd do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy

 

Myślęcinek – atrakcje dla dzieci 

Bydgoszcz Atrakcje dla dzieci? Zastanówmy się… zrobiliście już mydło w Muzeum Mydła? Popłynęliście w rejs tramwajem wodnym? Odwiedziliście szyprów na Barce Lemara, a Wyspa Młyńska jest Wam już znana? Zastanawiacie się co dalej począć z Waszymi dziećmi? Czas na kierunek Myślęcinek!

Znajdziemy tam dla nich dużo atrakcji. Warto wymienić przede wszystkim :

Ogród Zoologiczny i Park Rozrywki : Zaginiony Świat.

Zoo Myślęcinek –  Jeszcze kilka lat temu był to Ogród Fauny Polskiej, który specjalizował się w hodowli rodzimych gatunków. Z roku na rok przybywało jednak egzotycznych zwierząt, dlatego przemiano nazwę na Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy. Sporą atrakcją jest dobudowane kilka lat temu dzięki funduszom unijnym Akwarium i Terrarium, które można zwiedzać w cenie biletu do zoo. Można znaleźć w nim między innymi krokodyla, kameleona czy pytona królewskiego.

 

Zoo Myślecinek Bydgoszczy

Zoo Myślęcinek w Bydgoszczy

 

Ponieważ kasy znajdują się  w pawilonie Akwarium i Terrarium, warto rozpocząć spacer właśnie od niego. Dla dzieci sporym zaskoczeniem mogą być akwaria zamontowane w podłodze. Można na nich stanąć i podziwiać ryby przepływające pod naszymi stopami.

Spacer po zoo w Bydgoszczy może być fantastyczną przygodą dla małych odkrywców, ponieważ przed wejściem można pobrać darmowy plan zoo Myślęcinek na którym zaznaczone są miejsca ukrytych pieczątek ze zwierzątkami. 

Park Rozrywki: Zaginiony Świat to przede wszystkim karuzele, place zabawa, dom do góry nogami oraz … park dinozaurów. U nas każdego dinozaura można dotknąć!  Daje to dużo radości i ułatwia zrobienie śmiesznej, pamiątkowej fotki.

 

Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy -Zaginiony Świat

Myślęcinek w Bydgoszczy – Zaginiony Świat

 

Bilety można kupić zarówno na karuzele jak i na samo zwiedzanie dinozaurów.

 

Myślęcinek – atrakcje dla dorosłych

Jeśli zwiedzamy Bydgoszcz bez dzieci, również warto zajrzeć do Myślęcinka. Nie bez przyczyny jest to ulubione miejsce wypoczynku wielu bydgoskich mieszkańców. Świeże powietrze, liczne ścieżki oraz urokliwe stawy sprawiają, że zapominamy o zgiełku miasta. Znajdziemy tu ogród botaniczny, stok narciarski, mini golf, Wakepark, Ośrodek Rekreacji Konnej, restauracje oraz Polanę Różopole.

Polecamy w szczególności zajrzeć do Ogrodu Botanicznego. Jest on rozległy, gdyż zajmuje obszar sześćdziesięciu hektarów, ale spacer po nim to czysta przyjemność.  Znajdziemy tam sporo ciekawych gatunków roślin, w tym również dziko rosnących. Górzyste ukształtowanie terenu to dodatkowy atut tego miejsca. Sporą atrakcją jest również stworzone na terenie ogrodu botanicznego w Bydgoszczy Alpinarium wraz z potokiem, wodospadem i wąwozami.

 

Myślęcinem Alpinarium

Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy – Ogród Botaniczny (Alpinarium)

 

Musicie zobaczyć to na własne oczy! 

 

MONIKA