fbpx

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem

Co ciekawego można zobaczyć w Bydgoszczy? Organizujesz zwiedzanie Bydgoszczy? Serio? Nie wiedziałem, że Bydgoszcz można zwiedzać i są tu przewodnicy! – tak często reagują nasi znajomi, gdy opowiadamy czym się zajmujemy! Dziś i Wam podpowiemy, co można zobaczyć w mieście i okolicach!

Zwiedzanie Bydgoszczy – od czego zacząć

Planując podróż do Bydgoszczy warto najpierw przygotować sobie wstępny plan zwiedzania. Miasto oferuje wiele atrakcji. Jest sporo bezpłatnych możliwości, ale trzeba wiedzieć jak i kiedy z nich skorzystać. Jeśli chcecie otrzymać gotowy Weekendownik, czyli gotowy program zwiedzania –  zapiszcie się na nasz newsletter.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy są otwarte bezpłatnie dla zwiedzających w soboty. Warto zajrzeć wtedy do Muzeum Archeologicznego i Spichrzy przy ul. Grodzkiej.

 

rejs tramwajem wodnym

Rejs tramwajem wodnym po Brdzie

 

Wiosną i latem koniecznie trzeba zaplanować sobie rejs tramwajem wodnym lub kajakiem. Wypożyczyć można też rower wodny. Zwiedzanie Bydgoszczy tramwajem wodnym jest nie lada gratką dla dużych i małych. Bilety rezerwuje się z wyprzedzeniem na portalu Tickeo.pl lub kupuje w Bydgoskim Centrum Informacji.

Warto sprawdzić darmowe i płatne koncerty. Bydgoszcz ma bardzo rozbudowaną ofertę dla melomanów. Darmowe koncerty proponuje Akademia Muzyczna. Odbywają się one w różnych lokalizacjach. Niektóre z nich to: Dom Polski czy sala Akademii lub salka koncertowa na Staszica. Jeśli jesteście blisko Dzielnicy Muzycznej wystarczy nadstawić ucho, bo tam zewsząd gra muzyka.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem – dlaczego warto?

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem to zdecydowanie najpełniejsza i najciekawsza wersja poznawania miasta. Przewodnik wprowadzi Was w historię poszczególnych miejsc i dopowie kontekst. Zna też sporo anegdot i opowieści. Moją ulubioną historią, gdy robię zwiedzanie Bydgoszczy dla gości z zagranicy jest ta o pochodzeniu nazwy miasta. Są przynajmniej 3 wersje tej opowieści, a goście mogą wybrać ulubioną.

Gra miejska Sekret Piwowara - zwiedzanie miasta z przewodnkiem

Zwiedzanie Bydgoszczy

 

Dobry przewodnik poleci fajną restaurację, wie, gdzie wypić piwo bydgoskie i pamiątki lub … tytoń do fajki. Takie są właśnie pytania gości. Ale o tym jeszcze Wam opowiemy innym razem.

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem – czas zwiedzania 

Każdy z przewodników lubi realizować zwiedzanie po swojemu. Kryteriami, które sprawiają, że wycieczka jest niepowtarzalna są: pogoda, czas zwiedzania i wybrany program.

Najczęściej wybieraną opcją przez grupy turystyczne jest dwugodzinne zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem. Pytają: czy to wystarczy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Dla jednych będzie to idealny spacer. Nie za długi i pełen informacji. Pozostały czas w mieście goście mogą wykorzystać na samodzielne spacery czy poznawanie jego uroków.Inni będą zawiedzeni. Nie byli bowiem w stanie dotrzeć do pięknej Dzielnicy Muzycznej czy Bazyliki Mniejszej

 

zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem

Bazylika św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy

 

Jednak czasem grupa dysponuje tylko takim czasem i budżetem. Staramy się więc ten czas wykorzystać jak najlepiej. Dostosowujemy go także do predyspozycji grupy. Z dziećmi spędzamy chwilę na placu zabaw. A seniorzy często wolą zatrzymać się chwilę w parku. Zapytacie: jaki czas jest idealny na poznanie Bydgoszczy?  Cztery godziny samego spaceru i do tego wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, rejs tramwajem wodnym. Na koniec czas wolny na obiad i odpoczynek. 

 

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem

Muzeum Mydła – warsztaty mydlane

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem – trasa zwiedzania

Podstawowy program zwiedzania trwa, jak już wspomniałam 2 godziny. Spotkanie z przewodnikiem najczęściej planujemy pod Operą Nova. Tam można bezpiecznie wysiąść z autokaru. W tym czasie jesteśmy  w stanie przespacerować się po Starym Mieście, Wyspie Młyńskiej i Wenecji Bydgoskiej. Koniecznym punktem jest Katedra p.w. Św. Marcina i Mikołaja, żeby zobaczyć niezwykłe sanktuarium. Na Starym Rynku omawiamy: ratusz, Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, a także opowiadamy o Mistrzu Twardowskim. Dalej jest Most Staromiejski oraz Przechodzący przez Rzekę – figura upamiętniająca wejście Polski do UE. W tle jest Stary Port i Spichrza. Opuszczamy Stare Miasto, by zajrzeć na Bydgoskie Śródmieście. Odwiedzamy Park Kazimierza Wielkiego, gdzie stoi słynna Fontanna Potop. Tu kończy się dwugodzinna trasa zwiedzania. Jak już wyżej wspomniałam: to jest absolutne minimum, które jednak nie daje pełnego obrazu miasta.

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska

Zwiedzanie Bydgoszczy – możliwości i atrakcje

Zwiedzanie Bydgoszczy nie musi być i nie jest nudne. Można je jednak jeszcze uatrakcyjnić dodatkowymi elementami, jak np. degustacje.

Dla tych z państwa, którzy lubią poznawać zmysłem smaku mamy przygotowane spacery tematyczne:

Bydgoski Szlak Piwny to nasz najlepszy produkt. Powstawał 3 lata. Długo badaliśmy historię bydgoskich browarów, legendy i ciekawostki. Powstał niezwykły spacer z mnóstwem atrakcji. Degustuje się na trasie nie tylko piwo, ale także lody piwne czy słód prażony. Goście kończą spacer z prezentem, a w trakcie mają przyjemność poznać dobroczynne właściwości chmielu i wykonać z niego kosmetyk.

Duchy i Legendy Miasta to nocne zwiedzanie z dreszczykiem. Na trasie poznacie legendy miejskie i sprawdzicie, jak smakuje miód pitny.

Spacer "duchy i legendy Bydgoszczy"

Spacer „duchy i legendy”

Smaki Bydgoszczy to nasz kolejny autorski spacer. Trzy godziny degustacji przysmaków i produktów tradycyjnych Kujaw i Pomorza.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w wyborze najlepszej formy i czasu trwania waszej podróży do Bydgoszczy. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli wyjedziesz stąd z samymi dobrymi wrażeniami!