fbpx

5 powodów dla których warto spędzić jesienny weekend w Bydgoszczy

Co robić w jesienny weekend W Bydgoszczy? Jesień to nie powód do zamykania się w domu. Wręcz odwrotnie! Warto ruszyć w podróż, aby odpocząć po trudach tygodnia, naładować baterie i poznać nowe miejsca. Mimo maseczek na twarzach, w dalszym ciągu możemy korzystać z możliwości podróżowania po naszym kraju. Mamy dla Was 5 powodów dla których w jesienny weekend warto zajrzeć właśnie do Bydgoszczy. Przeczytajcie też : 5 rzeczy do zrobienia zimą w Bydgoszczy.

Parki w Bydgoszczy – spacer wśród kolorów jesieni

Bydgoskie parki zajmują sporą część miasta. Dzięki nim miasto jesienną porą nie jest smutne i szare. Zwiedzanie polecamy zacząć właśnie od nich. Spacer wśród kolorów jesieni na pewno wprawi Was w dobry nastrój . W samym centrum miasta znajdziecie Dzielnicę Muzyczną, a w niej Park Jana Kochanowskiego – wizytówkę Śródmieścia. Czeka tam na turystów Łuczniczka. To kobiecy symboli miasta. Jesienią pięknie prezentuje się wśród żółtych liści na drzewach. Jako jedyna bydgoska rzeźba, przetrwała II wojnę, więc zupełnie nie straszny jej jesienny wiatr czy deszcz.

 

Bydgoska Łuczniczka w Dzielnicy Muzycznej

Bydgoska Łuczniczka w Dzielnicy Muzycznej

 

Idąc w stronę Starego Miasta zajrzyjcie także do najstarszego parku w mieście – Kazimierza Wielkiego. Na pewno go nie przeoczycie, bo wejścia do niego strzeże monumentalna Fontanna Potop. Park jest bardziej dziki i tajemniczy, ale równie urokliwy. Warto pospacerować po jego  ścieżkach lub usiąść na ławce przy jednym ze stawów.

Będąc na Starym Mieście, koniecznie przespacerujcie się po Wyspie Młyńskiej. Wzdłuż Wenecji Bydgoskiej nad rzeką Młynówką ciągną się kasztanowce. Część z nich posadzona została w połowie XIX wieku. Płynąca woda i kolorowe liście będą idealnym tłem do świetnego zdjęcia z Bydgoszczy. Jeśli przyjedziecie z dziećmi, to dodatkowo możecie nazbierać kasztanów, których u nas nigdy w tym okresie nie brakuje.

 

Fontanna Potop w Bydgoszczy

Fontanna Potop  w Bydgoszczy

 

CIEKAWOSTKA:  Zachęcamy Was również do spacerów nad Starym Kanałem Bydgoskim. Warto będąc w naszym mieście zobaczyć zabytkowe śluzy. Mamy nadzieję, że już niebawem znajdą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dawniej po kanale pływały liczne barki i statki, dziś planty nad kanałem są idealnym miejsce na jesienny spacer.

 

Kanał Bydgoski - zabytkowe śluzy

Kanał Bydgoski – zabytkowe śluzy

 

Portowy klimat w Bydgoszczy

Spoglądając z Mostu Staromiejskiego  w stronę rzeki poczujecie z pewnością portowe korzenie Bydgoszczy. Pięknie odrestaurowane Spichrze nad Brdą oraz zabytkowa Barka Lemara, nie dają zapomnieć o ogromnym znaczeniu rzeki dla rozwoju miasta-  tak dawniej jak i dziś. Mgliste poranki oraz zapach rzeki w jesienne dni zdają się same namawiać do spacerów.

 

Zwiedzanie Bydgoszcz z przewodnikiem

Zwiedzanie Bydgoszcz – bulwary nad Brdą

 

Jesienne wędrówki nad Brdą to wspaniały pomysł na poznanie miasta z perspektywy obiektów znajdujących  się na odnowionej części bulwarów. Turyści zaglądając do Muzeum Okręgowego na ulicy Grodzkiej 7, mogą poznać historię miasta od średniowiecza po okres międzywojenny. Jest to też niebywała okazja, by wejść do najstarszego obiektu spichrzowego w mieście. Jeśli chcielibyście zapoznać się z dziejami grodowymi i przegrodowymi, to koniecznie wybierzcie się do Muzeum Archeologicznego na Wyspie Młyńskiej. Jest to wystawa, którą warto zaliczyć będą w mieście z małymi podróżnikami.  Znajduje się ono w kolejnym budynku spichrzowym. Już od wejścia nozdrza zwiedzającego wyczuwają charakterystyczny zapach drewnianych belek. Budynek dysponuje również gotycką piwnicą. Jest ona przeznaczona na wystawy czasowe.

 

Opera Nova we mgle

Opera Nova we mgle

 

Aktualny cennik  i godziny znajdziecie na stronie  na stronie  Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. 

WARTO PAMIĘTAĆ:  w soboty wystawy stałe w oddziałach Muzeum Okręgowego na Starym Mieście można zwiedzać za darmo!

Na turystów czekają też ładownie Barki Lemara. Jest to jedyne w Bydgoszczy muzeum na wodzie. Mówiąc o portowym klimacie nie możemy zapomnieć o Szyprach i ich wkładzie w dawne życie miasta.  Kapitan wraz z załogą zaprasza pod pokład od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-16:00 za symboliczne 3 złote.

 

Barka Lemara w Bydgoszczy

 

Przy dobrej pogodzie, możecie z górnego pokładu rzucić kołem ratunkowym do Brdy. Każde pomyślane życzenie spełni się pod warunkiem, że uda Wam się wciągnąć koło z powrotem na górę.

Exploseum i Dolina Śmierci – miejsca z historią w tle

Będąc w Bydgoszczy warto zwiedzić  niezwykłe Muzuem Exploseum oraz miejsce pamięci – Dolinę Śmierci.

Początek jesieni niezmiennie przypomina o wydarzeniach z II Wojny Światowej. To dobry czas do odwiedzenia miejsc związane z tą tematyką. Mgliste, chłodniejsze dni sprzyjają eksploracji historycznych miejsc. Jesień jest idealnym momentem na wycieczki tajemniczymi szlakami. W naszym mieście znajdziecie ich sporo.

 

Exploseum - wybuchowa Bydgoszcz

Muzeum Exploseum – tunele technologiczne

 

Wydarzenia z okresu 1939-45 wywarły duże piętno na naszym mieście. Widać to w szczególności na Starym Rynku, który został pozbawiony zachodniej pierzei. Opowiadając o tej części miasta, nie da się pominąć także tematyki Krwawej Niedzieli. Związana z nią propaganda niemieckich władz, na początku września 1939 roku, doprowadziła do rozstrzelania w sercu miasta inteligencji  bydgoskiej. Pozostałe stracenia zostały dokonane w Bydgoskiej Dolinie Śmierci.

Exploseum – to muzeum powstałe na terenie dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Zakamuflowane budynki zlokalizowane w Puszczy Bydgoskiej są autentycznym świadectwem tamtych wydarzeń. Trasa zwiedzania udostępniona dla turystów, wiedzie dawną linią produkcyjną B. Zobaczyć można pomieszczenia przeznaczone do produkcji nitrogliceryny.

 

Muzeum Exploseum w Bydgoszczy

 

Między budynkami najwygodniej poruszać się podziemnymi tunelami, co jest dodatkową atrakcją dla turystów. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub z przewodnikiem.

Jeśli przyjeżdżacie do Bydgoszczy na cały weekend, a jesteście pasjonatami historii, to zaplanujcie też niecodzienny spacer Wąwozem Fordońskim. Mimo swego malowniczego oblicza, skrywa smutną, wojenną historię. Miejsce to w początkach II Wojny Światowej stało się masowym grobem dla wielu mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Przejście Fordońskiej Doliny Śmierci to niezwykłe przeżycie. Trasa wiedzie pod górę leśnym traktem. Po drodze znajdują się stacje drogi krzyżowej, symboliczne nagrobki oraz tablice pamiątkowe. Miejsce to przesiąknięte jest atmosferą dawnych wydarzeń wojennych. Na samym szczycie czeka jednak na zwiedzających piękna panorama.

 

Fordońska Dolina Śmierci w Bydgoszczy

 

DOJAZD:  Exploseum (Puszcza Bydgoska) i Dolina Śmierci (Nowy Fordon)oddalone są od centrum miasta. Możecie dojechać tam komunikacją miejską (w obu wypadkach z jedną przesiadką – około 45 min) lub samochodem (około 30 min).

 

Bydgoszcz – najlepsza kawa

Nic tak nie pobudza w jesienną słotę jak pyszna, aromatyczna kawa! W Bydgoszczy znajdziecie taką bez trudu. Na samym Starym Mieście znajduje się kilka przyjemnych miejsc. W zależności od Waszych upodobań możecie wybrać klimatyczną miejscówkę z kawą specialty (PARZYMY TUTAJ), przytulną kawiarenkę tuż przy Starym Rynku zawierającą kącik przygotowany specjalnie dla Waszych milusińskich (Kawiarnia KATARYNKA) lub kultową bydgoską markę jaką jest Cukiernia SOWA.

 

Kawa po bydgosku

Kawa po bydgosku

 

My zachęcamy do spróbowania kawy z bydgoskiej palarni Audun Coffee *.  Jest to palarnia z najwyższej półki, a właściciel zdobył nagrodę najlepszego roastera w swej dziedzinie. Nawet jeśli nie jesteście przekonani do picia czarnej kawy to będąc tej jesieni w Bydgoszczy koniecznie spróbujcie czegoś nowego.

*Kawę z palarni Audun Coffee wypijecie w miejscach takich jak:  Kawiarnia  PARZYMY TUTAJ, Kawiarnia  POCO ,  Kawiarnia LANDSCHAFT, Restauracja LA ROSA.

Dlaczego do Bydgoszczy? Bo tam jeszcze nie byłeś!

Dlaczego macie przyjechać do Bydgoszczy w jesienny weekend ? Dlatego, że prawdopodobnie jeszcze tu nie byliście!  Warto to zmienić.

 

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem - Most Staromiejski Bydgoszcz

Most Staromiejski w Bydgoszczy

 

Planując krótkie wyprawy, często wybieracie sprawdzone kierunki. Pod względem popularności nie mamy szans z Gdańskiem, Poznaniem czy Krakowem. Natomiast pod względem atrakcyjności przebijamy wiele znanych Wam miejsc. Rzeka, która płynie przez Stare Miasto, piękne widoki, spokój, ciekawe knajpki i duży wybór miejsc noclegowy. Oto co czeka Was w Bydgoszczy. Czekają również najlepsi przewodnicy. Ofertę zwiedzania  znajdziecie na naszej stronie.

Pakujcie walizki i na najbliższy weekend wybierzcie się nad Brdę. Do miasta portowego bez portu, ale z duszą i super atmosferą.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

 

 

 

MONIKA