fbpx


5 rzeczy do zrobienia zimą w Bydgoszczy – zaplanuj zimowy weekend

Podróżowanie zimą niesie za sobą wiele plusów. Wszystkie całoroczne atrakcje są dostępne od ręki, nie trzeba stać w kolejce do restauracji, a przewodnicy są mniej rozchwytywani. Standardowe zwiedzanie Bydgoszczy wzbogacone jest o zimowe historie z lokalnego kalendarza. Czytajcie też : 5 powodów dlaczego jesienny weekend warto spędzić w Bydgoszczy. 

 

Spacer po Bydgoszczy z przewodnikiem

Nie lubicie zwiedzać miasta z przewodnikiem zimą? Można to zmienić. Mamy kilka trików:

  • Warto zabrać ze sobą na spacer podwójne skarpetki i ciepłe rękawiczki, żeby nie marzły nam palce. Zdziwicie się jak dużo to da.
  • Poproście przewodnika w trakcie zwiedzania o przerwę na herbatę lub ciepłą czekoladę. Plusy są dwojakie: Wskaże Wam sprawdzone miejsce, a opowieść o mieście w ścianach kawiarni nabiera nowego, prywatnego wymiaru.
  • W trakcie zwiedzania wejdźcie z przewodnikiem na jedną z wystaw w mieście. Ogrzejecie się, a dodatkowo zobaczycie ciekawą wystawę. Ceny wystaw wahają się od 5 do 15 zł za osobę.

 

zimowe zwiedzanie miasta

Zimowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem

 

Warto zwiedzać bez tłumów zimą!

Muzea w Bydgoszczy otwarte zimą

Prawie wszystkie oddziały są czynne cały rok. Najciekawszym muzeum w Bydgoszczy jest Muzeum Mydła i Historii Brudu. Miejsce, które zwiedzić można jedynie z obiektowym przewodnikiem posiada w swej ofercie również warsztaty wyrobu mydła.

 

muzuem-mydła-bydgoszcz

Muzeum Mydła zimą w Bydgoszczy

 

Opowieść o losach higieny jest zabawna i pouczająca. Zdecydowanie możemy je polecić każdej grupie wiekowej. Własnoręcznie wykonane mydełko jest natomiast doskonałą pamiątką wycieczki do Bydgoszczy. Muzeum znajduje się na ul. Długiej 13-15 na Starym Mieście. Bilety możecie zarezerwować telefonicznie lub online.

 

Polecamy również, aby zgłębić historię naszego miasta na wystawie Węzły: Opowieść o mieście nad rzeką. Nowo zaaranżowana przestrzeń, daje możliwość aktywnego poznawania Bydgoszczy. Można na niej spróbować swoich sił w wiązaniu węzłów, zatańczyć tango oraz poznać ekosystem Brdy. Zwiedzać możecie z przewodnikiem lub bez. Wystawa znajduje się w kompleksie Młynów Rothera. Przy okazji zwiedzania, możecie udać się również na czwarte piętro, na darmowy punkt widokowy. Bilety do kupienia na miejscu lub online.

 

Bydgoszcz to dawne miasto portowe. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o losie szyprów mieszkających lata temu na rzece lub o Kanale Bydgoskim, zapraszamy do dwóch miejsc:

  • Pierwszym jest zacumowane w centrum miasta wodne muzeum czyli zabytkowa Barka Lemara. Warto zajrzeć pod jej pokład.
  • Drugim, oddalone od centrum Muzeum Kanału Bydgoskiego. Możecie dojść do niego 20 w minut pieszo lub przejechać 2 przystanki tramwajem. Zanim zajrzycie do środka, koniecznie skierujcie swoje kroki nad Stary Kanał, gdzie zobaczyć można świetnie zachowane XIX-wieczne śluzy.

Muzeum Kanału Bydgoskiego można zwiedzać indywidualnie, ale najlepiej zapowiedzieć wizytę z wyprzedzeniem. Na ich stronie  znajdziecie kontakt telefoniczny i mailowy. Wejście na wystawy nie jest biletowane. Zimą zobaczycie realistyczne makiety i ciekawą ekspozycję , natomiast latem muzeum oferuje również wynajem kajaków i pikniki.

Oprócz wymienionych obiektów, mamy w Bydgoszczy również oddziały Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Jedynym miejscem niedostępnym w zimowym okresie jest Muzeum Exploseum. Pozostałe opisane są na ich stronie wraz z cennikiem. Zwiedzać można je samodzielnie. Jeśli macie ochotę zajrzeć podczas pobytu w Bydgoszczy do więcej niż dwóch oddziałów, to warto zakupić bilet zbiorczy.

 

Spacery po Myślęcinku – dotleń się zimą

Zima kojarzy nam się niestety ze smogiem. W Bydgoszczy na Starym Mieście nie dokucza on zbyt mocno, jednak za Śródmieściu jest już wyczuwalny. Całe szczęście w odległości 4 km od Starego Rynku, znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku czyli Myślęcinek.

To ulubiony teren rekreacyjny mieszkańców miasta. Tam odetchniecie pełną piersią nawet w zimowym okresie.

Myslecinek-bydgoszcz-spacer

Zimowy spacer po Myślęcinku w Bydgoszczy

Doskonała opcja na długi spacer, bieganie czy nordic walking.

Rozległy teren (ponad 800 ha) skrywa w sobie również:

  • ogród botaniczny (wstęp bezpłatny)
  • ZOO (bilety w kasie)
  • Do końca lutego polecamy odwiedzić Lumina Park – czyli Park Świateł, który jest trasą stworzoną ze świetlnych dekoracji. Bilety znajdziecie na ich stronie internetowej.

 

lumina-park-bydgoszcz

Lumina Park zimą w Bydgoszczy

Kultura w Bydgoszczy – coś dla ducha

Warto przed przyjazdem zerknąć na stronę Opery Nova lub Filharmonii. Obie instytucje oferują ciekawy repertuar na wysokim poziomie. Bilety można nabyć online. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ wyprzedają się na pniu.

Opera Nova to obiekt ulokowany na samym Starym Mieście. Gmach składający się z 3 potężnych kręgów widoczny jest z wielu miejsc na Starym Mieście. Najpiękniej prezentuje się z Wyspy Młyńskiej i Mostu Staromiejskiego. Historia jego budowy to kolejna miejska anegdota, którą zdradzą przewodnicy podczas spaceru.

Filharmonia Pomorska, znana ze swej doskonałej akustyki, znajduje się w Dzielnicy Muzycznej. Aby do niej dotrzeć wystarczy udać się na Śródmieście.  Przy okazji warto zaliczyć monumentalną Fontannę Potop na Placu Wolności. Mimo, że wodotrysk wyłączany jest na okres zimowy, to sama bryła również zachwyca.

fontanna potop

Fontanna Potop zimą w Bydgoszczy

Wieczorny spacer po Bydgoszczy

Zima ma tę zaletę, że już późnym popołudniem możemy zobaczyć miasto ustrojone w światła. Najpiękniej prezentuje się nabrzeże Brdy. 

Proponowana przez nas trasa wieczorna:

  • Rozpoczynając spacer od Wyspy Młyńskiej możecie przejść w dalszą drogę pięknie podświetlonym Mostem Zakochanych (Most im. Jana Kiepury),
  • Z mostu podziwiać będziecie Operę Nova oraz Katedrę pw. Mikołaja i Marcina,
  • Skierujcie swe kroki do Mostu Staromiejskiego, na którym palą się elegackie lampy, odtworzone na styl dawnych lamp gazowych z początku XX wieku,
  • Przy moście warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z napisem Bydgoszcz, znajdującym się na tle symbolu miasta – Spichrzy nad Brdą,
  • Stąd możecie udać się na Stary Rynek aby popodziwiać zimowe iluminacje na Ratuszu lub na Śródmieście zobaczyć gustownie oświetlone XIX i XX- wieczne kamienice oraz Dzielnicę Muzyczną

Po takim spacerze warto udać się na dobrą kolację lub ciepły napój do jednej z bydgoskich kawiarni lub restauracji.

 

zima-bydgoszcz-wieczorny-spacer

Wieczorny spacer po Bydgoszczy

 

Życzymy udanego zimowego weekendu w Bydgoszczy!