fbpx

Bydgoszcz – atrakcje dla dzieci 

Bydgoszcz to świetne miejsce na spędzenie weekendu z dziećmi. Macie zdjęcie z Syrenką Warszawską oraz z Gdańskim Neptunem? Wasze dzieci widziały już ratuszowe koziołki w Poznaniu i zrobiły pierniki w Toruniu? Macie ochotę zabrać je w nowe miejsce i nie macie pomysłu? Bydgoszcz czeka na Was z atrakcjami dla dzieci!

Bydgoszcz – atrakcje dla dzieci na świeżym powietrzu

Lubicie zwiedzać, ale wasze dzieci wolą lody i place zabaw? Koniecznie zaopatrzcie się w Bydgoskim Centrum Informacji w książeczkę z zadaniami SZYFR PANA TWARDOWSKIEGO! Wasze dzieci będą z Wami spacerować po mieście bez marudzenia, rozwiązując zadania, przyklejając naklejki i szukając cyfr aby otworzyć tajemniczą skrzynkę. Dzięki temu uda Wam się zobaczyć Stary Rynek, gotycką Katedrę, Wyspę Młyńską, Nowy Rynek oraz Stary Port! Po drodze spotkacie kilka postaci, które na pewno spodobają się Waszym dzieciom:

  • Balansującą na linie Rzeźbę Przechodzącego Przez Rzekę, która strzeże Mostu Staromiejskiego – postać młodzieńca powieszona w 2004 roku (w dniu wejścia do UE) stała się szybko nowym symbolem miasta.
  • Pomnik Króla Kazimierza III Wielkiego na koniu – założyciela miasta. Dumnie ozdabia skwer na Nowym Rynku.
  • Pan Twardowski – 2 razy dziennie z okna na Starym Rynku wyłania się postać Pana Twardowskiego (13:13 i 21:13), który pozdrawia przechodniów.

Rzeka Brda płynie przez środek Bydgoszczy. Dzięki niej mamy w mieście piękną Wyspę Młyńską. To właśnie na niej warto spędzić czas z dziećmi. Oprócz spaceru, możecie: pójść na pyszne lody sprzedawane w dwóch punktach na Wyspie, wejść na punkt widokowy na Młynach Rothera lub urządzić na niej piknik na trawie. Duża przestrzeń trawy rekreacyjnej, przygotowana jest specjalnie dla mieszkańców i turystów.

 

Piknik na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

Piknik na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszcz

 

Koniecznie pamiętajcie o zabraniu ze sobą koca i jakiejś pysznej przegryzki. Na trawie możecie pograć ze swoimi pociechami w piłkę lub paletki. Tuż obok znajduje się też Magiczny Plac Zbaw oraz Zaczarowane Krzesło, które spełnia życzenia!

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają place zabaw, to blisko centrum znajdziecie ich sporo:

  • Muzyczny Plac Zabaw w Dzielnicy Muzycznej (15 min. pieszo od Mostu Staromiejskiego) – przepiękna przestrzeń parkowa obok Filharmonii Pomorskiej została wzbogacona o plac zabaw, na którym można zagrać na instrumentach. Po drodze warto zakupić pyszne, naturalne lody w kawiarni Cafe Primo, przy Gdańskiej 18 i ochłodzić się przy Fontannie Potop na Placu Wolności (fotka przy fontannie obowiązkowa!).
  • Plac Zabaw w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa (10 min. pieszo od Dzielnicy Muzycznej/ 20 min. pieszo od Mostu Staromiejskiego) – nowiutki plac, otwarty jesienią zeszłego roku. Dzieci znajdą tu górki do wspinaczki, tunel, trampoliny i zjeżdżalnie.
  • Plac Zabaw przy Śluzie Miejskiej ( 8 min. pieszo od Wyspy Młyńskiej) – plac podzielony na dwie strefy. Zarówno maluchy jak i starsze pociechy będą się tu dobrze bawić. Tuż obok znajduje się działająca Śluza Miejska! Jak będziecie mieć szczęście to dzieci zobaczą jak śluzują się statki.
  • Plac Zabaw przy Kanale Bydgoskim (15 min od Wyspy Młyńskiej) – plac znajduje się w malowniczej części miasta, Stary Kanał Bydgoski płynie tuż przy placu zabaw. Po zabawie warto przejść się na spacer parkiem nad Kanałem i zobaczyć część zabytkowych urządzeń hydrotechnicznych!

 

Plac zabaw w Parku im. Wincentego WItosa

Plac zabaw w Parku im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy

 

Jeśli macie więcej czasu to warto zabrać dzieci do największego w Polsce Parku Miejskiego. Myślęcinek leży zaledwie 4 km od Starego Miasta. Najłatwiej dotrzeć do niego samochodem lub tramwajem. Przystanek tramwajowy znajduje się przy Starym Mieście na ulicy Gdańskiej. Znajdziecie tam Park Rozrywki z karuzelami, Zaginiony Świat Dinozaurów, Makro Świat Owadów i Mini Golfa. Najnowszą atrakcją jest otwarty w tym roku park linowy z trasami także dla maluchów. Park posiada również sporo polan, stawy, Wake Park z plażą oraz małą gastronomię.

My polecamy Wam spacer po Ogrodzie Botanicznym lub Zoo, które również znajdziecie w tym kompleksie parkowym. Więcej poczytajcie w naszym artykule Myślęcinek (Atrakcje Bydgoszczy cz. 5).

Myślęcinek na rowerze

Myślęcinek na rowerze

 

Myślęcinek warto zwiedzić też na rowerach, ponieważ jest naprawdę spory. Wypożyczyć  możecie je dzięki BRA – Bydgoskiemu Rowerowi Aglomeracyjnemu.

Bydgoszcz – aktywne zwiedzanie z dziećmi 

Lubicie aktywnie spędzać czas? W Bydgoszczy możecie rozruszać swoje dzieci i sprawić, że ten wyjazd będzie nie tylko wesoły i smaczny, ale również pełen ruchu!

Na Wyspie znajduje się Przystań Miejska. Tutaj wypożyczycie sprzęt do pływania po rzece: kajaki lub rowery wodne. Bydgoszcz z perspektywy rzeki wygląda świetnie. Krótki rejs po rzece w centrum Starego Miasta na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem dla Waszych dzieci. W sezonie pływają również tramwaje wodne* oraz katamaran wycieczkowy. Możecie również zamówić zwiedzanie Bydgoszczy z kajaka – przewodnik popłynie z Wami i opowie o mieście w ten nietypowy sposób.

 

Przystań Miejska w Bydgoszcz

Przystań Miejska w Bydgoszcz

 

Jeśli wolicie rowery to proponujemy również zwiedzanie z przewodnikiem jedną z tras rowerowych! Jeśli zamierzacie wybrać się do Bydgoszczy z własnymi rowerami, to również się nie zawiedziecie. Stworzyliśmy dla Was darmowy mini przewodnik po trasach rowerowych w mieście i okolicach.

* w sezonie 2020 z powodu obostrzeń związanych z COVID -19 tramwaj wodny nie pływa

Bydgoszcz –  muzea dla dzieci 

Myślicie, że zwiedzanie muzeów z dziećmi to nic ciekawego? To jesteście w błędzie. Od kilku lat w Polsce otwierają się przestrzenie muzealne stworzone z myślą o turystach w każdym wieku. W Bydgoszczy doskonałym przykładem muzeum przyjaznego dzieciom jest Muzeum Mydła i Historii Brudu. Znajduje się w samym centrum Starego Miasta, na ulicy Długiej 13. Oprócz warsztatów, podczas których wszyscy tworzą własne, pamiątkowe mydła, jest również wesołe zwiedzanie. Dzieci się tu nie nudzą.

 

Wycieczka "Wybuchowa Bydgoszcz"!

Warsztaty w Muzeum Mydła

 

Kilka kroków dalej, na Wyspie Młyńskiej dzieci mogą przeżyć przygodę archeologiczną. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do oddziału Archeologicznego w Białym Spichrzu. Budynek pełen jest ciekawych eksponatów. Ekspozycja została stworzona z myślą o młodych odkrywcach historii. Dodatkowo dzieci i dorośli mogą poczuć się jak prawdziwi wojowie i zrobić zdjęcie w pełnym rynsztunku średniowiecznego rycerza.

Na Wyspie Młyńskiej znajdziecie też wystawę ze skarbem!

Będąc na Starym Mieście odwiedźcie koniecznie Muzeum Legend Szyperskich – znajduje się ono pod pokładem Barki Lemara. W środku spotkacie szyprów, którzy opowiedzą Wam i Waszym dzieciom historię o dawnym porcie w Bydgoszczy. Czekają tam na Was też zabawy w rzucanie rybami czy przesiewanie złota. Przy dobrej pogodzie na pokładzie odbywa się rzucanie kołem ratunkowym do Brdy!

 

Atrakcje Bydgoszcz- zwiedzanie z przewodnikiem Barki Lemara w Bydgoszczy

Barka Lemara – rzucanie kołem do Brdy w Bydgoszczy

 

Jeśli Wasze pociechy lubią lizaki i czekoladę, to koniecznie zabierzcie je do Karmelowej Krainy – nie jest to tradycyjne muzeum, a przestrzeń warsztatowa. Możecie tam kupić bydgoskie słodycze oraz stworzyć własnego lizaka. Dodatkowo dowiecie się wielu ciekawostek na temat produkcji tego smakołyku.

Czekamy na Was w Bydgoszczy! Zarówno Wy jak i Wasze pociechy będziecie się dobrze bawić poznając nasze miasto. Jeśli chcielibyście przyjechać „na gotowe” to mamy dla Was sprawdzone oferty na zwiedzanie, atrakcje i nocleg. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant i zarezerwować go online na WEEKEND W BYDGOSZCZY.

 

MONIKA