fbpx

Spichrza nad Brdą – portowa historia Bydgoszczy

 

 

 

Spichrza nad Brdą – symbol Bydgoszczy. Trzy budynki tranazytowe dumnie stoją nad brzegiem rzeki. Jaka jest ich historia i co dziś kryją Spichrza nad Brdą w Bydgoszczy?

 

 

 

Spichrza nad Brdą – historia

 

Miejscami gdzie znajdziemy Spichrza w Bydgoszczy są Rybi Rynek, Wyspa Młyńska i Stary Port. Niegdyś spichrza, czyli budynki, w których składowano towary przewożone Brdą do Gdańska i Kanałem Bydgoskim do Berlina. Transport rzeczny był przed wiekami niezwykle ważny dla rozwoju gospodarki miasta. W XVI wieku co szósty statek zdążający do Gdańska był z Bydgoszczy! Imponujące wielkością i zasobami były bydgoskie spichrza, w których składowano zboże z Kujaw, Wielkopolski, Krajny i Pałuk. W tym samym okresie co dziesiąty mieszkaniec grodu był związany z handlem spławnym.
Spichrza nad Brdą były budowane jedne przy drugich i było ich sporo. Przechowywano w nich głównie zboże, mąkę i inne produkty rolne

 

 

Wycieczki Bydgoszcz

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

 

 

W 1851 roku uruchomiono w Bydgoszczy połączenia kolejowe. Od tego czasu ruch na rzece systematycznie malał, a żegluga śródlądowa traciła na znaczeniu. W spichrzach zaczęto przechowywać inne towary. Założono tu magazyn farb i produktów gospodarstwa domowego.
Najsłynniejsze spichrza przy ul. Grodzkiej zbudowane zostały ponad 200 lat temu. W 1793 roku powstaje charakterystyczny spichlerz holenderski (ul. Grodzka 7). Jego krężynowy dach wyróżnia go spośród pozostałych.
Grodzka 9-11 to budynki z początku XIX wieku. Do roku 1960 kompleks stanowiło 5 spichlerzy. W tym samym roku konserwator uznał zespół spichrzy za zabytek. Zaledwie kilka tygodni później w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do pożaru. Spłonęły dwa spichlerze. Co prawda był pomysł na ich odbudowę, ale nie znalazły się na to środki.

 

 

 

Spichrza nad Brdą – symbol Bydgoszczy

 

 

 

Zespół ocalałych trzech spichrzy doczekał się remontu dopiero w 2002 roku. W międzyczasie budynki stały się kanwą dla logotypu miasta i stały się ikoną nadrzecznej Bydgoszczy.
Spichrza są w każdym folderze promującym Bydgoszcz, na pocztówkach i fotografiach. To jeden z powodów, aby do nich zacząć zwiedzanie Bydgoszczy. Od 2002 roku Spichrza nad Brdą w Bydgoszczy są siedzibą Muzeum Okręgowego. We wnętrzach możecie znaleźć wystawy stałe oraz czasowe. Wystawa „Bydgoskie Pamiątki” opowiada historię Bydgoszczy od Średniowiecza po czasy międzywojnia.

 

 

Atrakcje Bydgoszcz-zwiedzanie z przewodnikiem Spichrzy nad Brdą

Stare Miasto w Bydgoszczy i zabytkowe Spichrza nad Brdą

 

 

Na drugim piętrze w styczniu 2020 roku otwarto wystawę o Bydgoszczy w okresie wyzwolenia. Ciekawym eksponatem są zachowane na szklanych kliszach zdjęcia Bydgoszczy. Warto je obejrzeć pod lupą, gdyż zdjęcia te nigdy nie były publikowane.

 

 

 

Spichrza na Wyspie Młyńskiej

 

 

 

Bydgoszcz spichrzami stoi. Poza tymi, które znajdują się przy ul. Grodzkiej możemy również podziwiać inne. Wyspa Młyńska to miejsce, gdzie znajdziemy Biały Spichrz. Zbudowany został w pod koniec XVIII wieku, ale jego piwnice zachowały średniowieczny wygląd. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Archeologiczne. Zgromadzono w nim bardzo ciekawe eksponaty odkryte przez archeologów na terenie Bydgoszczy i regionu. Jeśli interesujesz się dawnymi dziejami, to zwiedzanie Bydgoszczy warto zacząć właśnie tu.   

 

 

Muzeum Archeologiczne w Bydgoszczy

Muzeum Archeologiczne w Białym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

 

 

Nieopodal stoją kolejne dwa bydgoskie spichrza: Karczma Młyńska oraz Czerwony Spichrz. Ten pierwszy to XIX – wieczna wozownia służąca pracownikom młynów. Wyspa Młyńska jeszcze w połowie XX wieku tętniła młyńskim życiem. Naprzeciw Karczmy znajduje się Dom Młynarza i przyległy do niego Czerwony Spichrz. Budynki mieszczą dziś Galerię Sztuki Nowoczesnej. Korzystając z oszklonej windy można wjechać na trzecie piętro i zobaczyć panoramę Wyspy Młyńskiej.

 

 

Bydgoszcz- Młynówka

Bydgoszcz- rzeka Młynówka i Karczma Młyńska

 

 

Spichrz jako cerkiew i budynek biurowy

 

 

 

W 1875 roku na Nowym Rynku w Bydgoszczy powstała kaszarnia. Od 1925 roku była tu sieczkarnia. Potem zamieniono ją na magazyn meblowy. Od 1980 roku budynek przejęła gmina prawosławna. Postała cerkiew św. Mikołaja w Bydgoszczy. To ciekawy obiekt, który warto odwiedzić po wcześniejszym umówieniu.
Ciekawym przykładem adaptacji spichrza jest budynek pod adresem Stary Port 13. Na parterze XIX – wiecznego spichlerza znajduje się restauracja (aktualnie zamknięta). Na piętrze znajdują się biura.
Wyróżniającą się realizacją budowlaną są tzw. Szklane Spichrza, które powstały między Placem Solnym a Pałacykiem Lloyda. Budynki wzniesiono w 1995 roku stały się najbardziej okazałym obiektem lat 90′ i symbolem nowoczesności dla miasta. Uznawane są do dziś za jedną z najbardziej udanych realizacji architektonicznych dekady.

 

 

Nowe Spichrze nad Brdą

Nowe Spichrza nad Brdą

 

 

Szklane spichrza powstały jako budynek biurowy i siedziba banku. Ciekawostką jest to, że na najwyższej kondygnacji, pod szklanym niebem znajdował się pierwszy w Bydgoszczy co-working space!

 

 

 

Spichrza Bydgoszczy – ikona miasta

 

 

 

Nikt już nie wyobraża sobie Bydgoszczy bez widoku Spichrzy nad Brdą. Są stałym elementem naszego miejskiego krajobrazu. Każdy turysta zwiedzający miasto przystaje przy nich na chwilę i robi zdjęcie lub zachwyca się ich malowniczością. Spichrza na Rybim Rynku są dodatkowo wspaniałym tłem dla rzeźby Przechodzący przez Rzekę. Urok dawnego miasta portowego można zobaczyć w pełnej krasie z wodnej perspektywy płynąc tramwajem wodnym lub wypożyczając rower wodny lub kajak. Jeśli jesteście ciekawi innych alternatyw zwiedzania Bydgoszczy drogą rzeczną zajrzyjcie na nasz wpis 7 rzeczy do zrobienia w Bydgoszczy.

 

 

Bydgoszcz Biuro Turystyki

Stary Port w Bydgoszczy

 

 

Nie ma już dziś takich inwestycji. Dzisiejsze „spichrza”, czyli magazyny są zimne i pozbawione duszy. Spichrza nad Brdą są świadectwem naszego portowego dziedzictwa, historii i powodem do dumy.

 

 

 

Daria