fbpx

Ten tekst powstaje nie po to, by przekonać kogokolwiek do zwiedzania miasta z przewodnikiem, ale żeby pokazać czym to różni się od samodzielnego spacerowania po Bydgoszczy. Dowiecie się jakie są zalety zwiedzania z przewodnikiem, ile kosztuje zwiedzanie Bydgoszczy. Poznacie też miejsca, gdzie nie wejdziecie bez przewodnika.

 

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem – dla kogo?

 

Zwiedzanie z przewodnikiem jest dla każdego, ale nie każdy może tego właśnie oczekiwać. Najczęściej zwiedzanie z przewodnikiem zamawiają grupy zorganizowane o sprecyzowanych oczekiwaniach. W ciągu dwóch godzin chcą w Bydgoszczy zwiedzić, to co najważniejsze, czyli Starówkę i Śródmieście, czyli:

 • Stary Rynek
 • Wyspa Młyńska
 • Katedra Bydgoska (fara)
 • Ulica Gdańska
 • Fontanna Potop

 

Grupa spaceruje więc po mieście standardowym szlakiem i zadaje standardowe pytania. Nie ma tym nic złego, wręcz przeciwnie. Jest to w większości przypadków pierwszy kontakt gości z Bydgoszczą. Dostają więc super pigułkę wiedzy, mogą przygotwać się w ten sposób do kolejnych wizyt w Bydgoszczy (przeczytajcie jak zaplanować weekend w Bydgoszczy oraz co robić tu przez dłuższy czas).

Wśród grup możemy wymienić: wycieczki po Bydgoszczy dla seniorów, wycieczki szkolne, firmowe. Do Bydgoszczy przyjeżdżają także pielgrzymki (pielgrzymki do Bydgoszczy)

 

Atrakcje Bydgoszcz- zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta

 

 

Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem zamawiają także osoby indywidualne oraz rodziny. Często jest to atrakcja dla gości weselnych, którzy są po raz pierwszy w naszym mieście. Spacer pomiędzy ceremonią zaślubin a weselem daje parze młodej czas na zrobienie sesji zdjęciowej. Coraz częściej zamawiane są spacery indywidualne, związane z szukaniem korzeni rodzinnych. Osoby w średnim wieku lub starsze kolekcjonują wspomnienia rodziców i dziadków, wpadają na bydgoski trop rodzinny lub znajdują stare fotografie. Chcą te miejsca odnaleźć i poznać. Często takim miejscem jest Fontanna Potop. Przed 100 laty było to miejsce, gdzie rodziny zamawiały fotografa, by upamiętnić miłe chwile. Dziś takie skarby znajdujemy w starych albumach.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem – wady i zalety

 

Zwiedzane Bydgoszczy z przewodnikiem ma swoje zalety:

 • Dowiesz się nie tylko ile Bydgoszcz ma mieszkańców, ale także jakie jest życie w mieście o średniej wielkości. Jako mieszkanka miasta uważam, że jest naprawdę spoko. Mamy wszystko, czego potrzebujemy do życia: kulturę, uczelnie, szpitale, rozwiniętą komunikację miejską, ogromną moc zielonych przestrzeni, a nawet stok narciarski! Rozmowa z osobą stąd z pewnością będzie fajnym doświadczeniem.
 • Zobaczysz najważniejsze zabytki Bydgoszczy i dowiesz się o nich wielu ciekawostek. Poza tym przewodnik odpowie na twoje pytania i rozwieje wątpliwości.
 • Dowiesz się jakie są specjały kuchni bydgoskiej, w tym: szneka z glancem, czernina, kluski kujawskie, żur kujawski i inne.
 • Będziesz mieć informacje o tym, co dzieje się w Bydgoszczy i może skorzystasz z jakiejś fajnej atrakcji, której nie planowałeś?
 • Historia Bydgoszczy nie będzie mieć przed Tobą tajemnic! A jeśli przewodnik będzie przynudzał to zawsze możesz go trochę przystopować.
 • Poznasz i zapytasz o informacje praktyczne: jak kursuje tramwaj wodny, gdzie są najlepsze lody w Bydgoszczy i jakie są godziny otwarcia Muzeum Mydła.
 • Program wycieczki jest przygotowany i nie musimy się martwić jak ustawimy kolejne atrakcje

 

Atrakcje Bydgoszczy -zwiedzanie miasta z przewodnikiem

 

Do wad zwiedzania z przewodnikiem zaliczyć możemy:

 • Konieczność dzielenia swojej trasy i doświadczania miasta z tłumem, czasem obcych ludzi. Ie każdy lubi poruszać się grupą.
 • Jeśli nie odpowiada nam standardowa trasa zwiedzania Bydgoszczy to możemy poczuć się nieusatysfakcjonowani swoim wyborem.
 • Czas, program dostosowane są do grupy i wcześniej ustalone, więc może się zdarzyć, że nie będzie nam pasował. Dlatego dobrze jest się przygotwać jeśli wybieramy się na samodzielne poznawanie miasta. Z pomocą przyjdą nam wtedy liczne portale jak np. Visitbydgoszcz.pl lub profile FB lub liczne blogi opisujące atrakcje Bydgoszczy.

 

Niezależnie jednak od tego czy planujemy zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem czy samodzielnie warto jest przeczytać kilka artykułów na temat miasta. Polecamy więc nasz blog, bo dowiecie się z niego wielu ciekawostek, ale także poznacie historie z życia przewodnika.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem – cena usługi

 

Standardowa trasa po Bydgoszczy to dwugodzinny spacer. W programie są: Stare Miasto, Katedra Bydgoska, Wyspa Młyńska, Wenecja Bydgoska, Śródmieście, ul. Gdańska i Fontanna Potop. Zależnie od wieku grupy zajmie to dwie lub trzy godziny. Kosztować będzie pomiędzy 170 a 240 zł, a szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Na tym jednak możliwości turystyczne miasta nad Brdą się nie kończą. Mamy do zaoferowania o wiele więcej. W ramach całodziennej trasy po Bydgoszczy można zwiedzić także Exploseum, Muzeum Mydła czy popłynąć w rejs tramwajem wodnym. Dzięki temu lepiej poznamy specyfikę i klimat Bydgoszczy, która nazywana była już ponad 100 lat temu „mały Berlin”.

Można też po długim dniu zwiedzania odpocząć w okolicach miasta korzystając z bliskości takich miejsc jak: Bory Tucholskie czy Zalew Koronowski. Tam też czekają na gości ciekawe atrakcje. Jeśli natomiast grupa jest dorosła i zainteresowana także lokalnymi trunkami to polecamy nasze wycieczki: Mała Toskania ,czyli wyprawa do winnicy koło Bydgoszczy lub Szlak piwny.

Jakąkolwiek wybierzecie opcję: zwiedzanie z przewodnikiem czy bez warto, żebyście do Bydgoszczy przyjechali i ją poznali, bo to piękne, nowoczesne i bardzo ciekawe miejsce!

 

Atrakcje Bydgoszcz- zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta

 

 

 

DARIA