fbpx

 Jeśli zamierzacie przyjechać na zwiedzanie Bydgoszczy to potrzebne będą informacje praktyczne. Podpowiemy jak dojechać do Bydgoszczy i gdzie zdobyć aktualne informacje, jakie atrakcje odwiedzić, a także gdzie zjeść. 

 

 

Jak dojechać do Bydgoszczy?

 

Bydgoszcz leży w centralnej Polsce, w połowie drogi pomiędzy Gdańskiem i Poznaniem, na drodze krajowej nr 5. Dojazd do Bydgoszczy jest też łatwy z Torunia i Warszawy drogą krajową nr 10. 

Jak dojechać do Bydgoszzczy

 

Jakie drogi prowadzą do Bydgoszczy?

Jeśli zamiast samochodu wybieracie pociąg to bez problemu dotrzecie do Bydgoszczy korzystając z siatki połączeń PKP. Połączenia kolejowe do Bydgoszczy są dobre, a dotrzecie na nowoczesny dworzec PKP Bydgoszcz Główna. 

 

Lotnisko Bydgoszcz proponuje loty, także z Warszawy. 

 

Bydgoszcz to miasto na wodzie, toteż jeśli dysponujecie swoją łodzią możecie przypłynąć i zacumować na marinie. 

 

 

Jakie atrakcje Bydgoszczy warto zobaczyć? 

 

 

 

Planując wycieczkę do Bydgoszczy dobrze jest wybrać, jakie atrakcje warto zobaczyć w związku z naszymi zainteresowaniami. 

 

Najczęściej goście wybierają standardową trasę: odwiedzają Stare Miasto, na liście jest też Wyspa Młyńska. 

 

Atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy to z pewnością: Muzeum Mydła i Historii Brudu, Wieża Ciśnień czy Pan Twardowski. Jeśli dzieciaki lubią zagadki warto zajść do Bydgoskiego Centrum Informacji visitbydgoszcz.pl i nabyć książeczkę ze szlakiem Pana Twardowskiego. 

Bydgoskie Centrum Informacji

Informacje praktyczne uzyskacie w Bydgoskim Centrum Informacji[/caption]

W sezonie letnim jedną z najczęściej wybieranych atrakcji jest Bydgoski Tramwaj Wodny. 

 

Zaciekawieni historią II WŚ z pewnością ucieszą się na możliwość zwiedzania Exploseum. W Bydgoszcz jest także Muzeum Wojsk Lądowych, a Muzeum Oświaty proponuje ciekawe zajęcia o Marianie Rejewskim oraz darmowy Escape Room. Zagadki dotyczą  Enigmy i kryptologii. 

 

Darmowe atrakcje Bydgoszcz 

 

Jakie są darmowe atrakcje Bydgoszczy? Odpowiednio układając program wycieczki do Bydgoszczy możecie zwiedzać cały dzień i nie zapłacić złotówki! Najlepiej przyjechać do nas w czwartek, kiedy wystawy stałe w Oddziałach Muzeum Okręgowego są darmowe. Możecie obejrzeć min. : Dom Leona Wyczółkowskiego, Zbiory Archeologiczne czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  

Są też obiekty takie jak: Bydgoska Katedra, Biuro Wystaw Artystycznych, które zawsze przyjmują gości bezpłatnie. Taka sama zasada obowiązuje w Muzeum Kanału Bydgoskiego (wymagana wcześniejsza rezerwacja).

 

 

 

Co robić w weekend w Bydgoszczy? 

 

Jeśli wybierasz się na weekend w Bydgoszczy to warto sprawdzić aktualności ze strony visitbydgoszcz.pl. 

Zwiedzanie Bydgoszczy warto zacząć od BCI, ul. Batorego 2, gdzie można dostać bezpłatne mapki i materiały. 

 

W wakacje lub długi weekend Bydgoszcz oferuje ciekawe zwiedzanie. Można bowiem wsiąść do zabytkowego tramwaju Herbrandt lub wybrać się na wycieczkę autobusem typu Jelcz. 

 

  1. Poza tym są liczne festiwale muzyczne np., „Rzeka Muzyki”. W wybrane dni można obejrzeć koncert fontann w Dzielnicy Muzycznej (Filharmonia Pomorska). 

 

Osoby lubiące dobrze zjeść zdecydowanie zainteresuje Frymark, czyli jarmark produktów regionalnych. Odbywa się on co niedzielę  przy ul. Gdańskiej 8. Świetne sery kozie i krowie, dobra kawa palona w Bydgoszczy, a także mięsa i produkty dla wegan można zakupić od 10.00 do 14.00. 

 

Gdzie zjeść w Bydgoszczy? 

 

Gusty kulinarne znacznie się różnią, ale są miejsca, które zdecydowanie możemy Wam polecić. Najczęściej zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem kończy się posiłkiem w restauracji.  Kuchnia bydgoska nie jest specjalnie znana i rozpoznawalna w Polsce. Można do niej zaliczyć takie smakołyki jak: czernina, żur kujawski, kluski z kapustą czy sznekę z glancem. Ta ostania to zwyczajna okrągła drożdżówka oblana lukrem. rozpoznawalnym elementem lokalnej kuchni jest także ziemniak z gzikiem. Produkt regionalny z Bydgoszczy to chleb z ziemniakami z piekarni Murmiłło. 

 

Latem zdecydowanie polecamy wybrać się do Warzelni Piwa lub Bistro Katarynka. 

 

Zima to dobry okres, by spróbować cięższej kuchni i potraw Szlaku Gęsiny. Jest na nim m.in. Warzelnia Piwa Bydgoszcz. 

Dobrym wyborem będzie Pierogarnia Pod Aniołami przy ul. Cieszkowskiego. 

 

Coś na słodko? Na Starym Mieście warto zajrzeć do kawiarni Sowa lub Katarynka Fani lodów mogą sprawdzić gdzie są najlepsze lody w Bydgoszczy. My rekomendujemy te z Cafe Primo przy ul. Gdańskiej, ale smacznie jest też przy ul. Stary Port w lodziarni Przystań na Lody. 

 

 

Komunikacja miejska w Bydgoszczy 

 

Miejska komunikacja w Bydgoszczy działa dobrze. Jeśli zależy Wam na skorzystaniu z niej koniecznie zajrzyjcie na stronę MZK. Tam znajdziecie rozkład jazdy i ceny biletów. Można zakupić również wersję 20-minutową, idealną dla turystów. Bilety można zakupić również w biletomatach. Najdłuższa linia tramwajowa w Bydgoszczy ma aż 29 przystanków i prowadzi od Dworca Bydgoszcz Główna na Łoskoń (Fordon). 

 

 

 

Zakupy w Bydgoszczy 

 

Zakupy w Bydgoszczy to zdecydowanie dobry pomysł. Nasze klientki często łączną zwiedzanie Bydgoszczy z czasem na zakupy i proszą o rekomendację.  

 

Pamiętacie słynną scenę z filmu Barei, gdy źle obsłużony klient w sklepie z obrazą wykrzykuje do kierownika: „Do Bydgoszczy pojadę, a tu nie będę kupował„? 

 

Bydgoszcz ma największe galerie handlowe w regionie oferujące wielki wybór sklepów. Co więcej, jest tu też jedyna Ikea w województwie kujawsko – pomorskim. Duże centra handlowe to: Zielone Arkady, Focus Mall czy Galeria Pomorska. 

 

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił wam na wstępne przygotowanie do wycieczki, a zwiedzanie Bydgoszczy nie będzie mieć przed Wami tajemnic!