fbpx

Sto lat temu Bydgoszcz słynęła ze świetnych piw warzonych w rodzimych browarach. Barki zacumowane nad rzeką wypełnione były słodem, a miejscowe wyszynki oferowały świeże piwo różnych gatunków. Nasza wycieczka przeniesie Was w tamte czasy.

Bydgoszcz co robić wieczorem?

Bydgoski Szlak Piwny to coraz popularniejsza rozrywka w naszym mieście. Powszechna opinia (na szczęście coraz mniej popularna) o Bydgoszczy jest taka, że nie ma gdzie iść i co robić. Jednak jeśli czytasz ten blog, to wiesz już, że to nieprawda. W Bydgoszczy możesz zaplanować udany weekend, jak i spotkanie integracyjne dla firmy, czy też swobodny dzień z paczką znajomych ze studiów. Dziś opowiemy o tym, jak przekonaliśmy bankowców, producentów uszczelek, a nawet motorniczych i pielęgniarki, że Bydgoszcz jest super! Wzięliśmy ich na …Bydgoski Szlak Piwny!

 

Atrakcje Bydgoszcz - zwiedzanie z przewodnikiem, degustacja piwa

Fot.Kreatyw Media – degustacja piwa na Bydgoskim Szlaku Piwnym

 

Spacer z przewodnikiem to nie nuda

 

Firmowy wieczór integracyjny w Bydgoszczy to nie musi być wyjście na paintball czy kręgle. Bardzo często goście szukają wyrafinowanych rozrywek, w szczególności jeśli chcą przyjąć swoich zagranicznych partnerów biznesowych lub współpracowników z innych miast. Zastanawiają się czym Bydgoszcz może zachwycić i czym się pochwalić? Spacer szlakiem piwnym to właśnie elegancka, zabawna i bardzo oryginalna odpowiedź na to pytanie.

 

Atrakcje Bydgoszcz- Bydgoski Szlak Piwny zwiedzanie z przewodnikiem

Fot. Kreatyw Media – degustacja z piwowarem podczas Bydgoskiego Szlaku Piwnego

 

Bydgoski Szlak Piwny, czyli opowieści dziwnej treści 

 

Najpierw wyjaśnijmy, czym jest Szlak Piwny. Są to atrakcje Bydgoszczy, które ułożyliśmy w logiczny i wesoły spacer. Dzięki odwiedzaniu ciekawych miejsc dowiadujemy się nieznanych szczegółów z życia miasta, ale także uniwersalnych prawd o … piwie. Nasze ciekawostki o Bydgoszczy zaskakują nawet (a może: tym bardziej!) mieszkańców grodu nad Brdą. Obiekty szlaku są związane z istniejącym od kilku lat w Bydgoszczy Szlakiem TH2O (Szlak Przemysłu, wody i Techniki). Bydgoskie browary były bowiem silną gałęzią przemysłu w Bydgoszczy.

Szlak może być realizowany w formie spaceru (trwa od dwóch do czterech godzin), podczas którego goście nie tylko spacerują podziwiając zabytki, ale także degustują, doświadczają i dużo się dowiadują. Ot, chociażby poznają piwnych patronów miasta. Podpowiem, że jest ich wielu, a wśród nich prym wiedzie Święty Mikołaj, Święty Arnulf, Patryk i Florian.

Jest także opcja zamówienia imprezy pod nazwą „Sekret piwowara”, Jest to gra miejska dla grup firmowych (idealna na spotkanie firmowe). Gra miejska trwa około dwóch godzin, wymaga sprawności umysłowej i dobrej organizacji pracy w drużynie. Często firmy wykorzystują je jako team building (integracja zespołu).

 

Mapa Bydgoskiego Szlaku Piwnego

 

Mapa Bydgoskiego Szlaku Piwnego ciągle się poszerza o nowe atrakcje Bydgoszczy. Są to nie tylko muzea i  zabytki, ale także, a może przede wszystkim bary piwne i restauracje. Przykładem degustacji są lody piwne (z piwa z Browaru Osowa Góra) lub lody ze słodu jęczmiennego! Na szlaku możecie spróbować także ciastek z młóta piwnego. Atrakcją jest wykonanie piwnego mydła w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz własnoręczne etykietowanie pamiątkowej butelki. Na gości czekają także wspaniałe i oryginalne bydgoskie kufle z logiem szlaku oraz menu do piwa, a także rejs tramwajem wodnym

 

Atrakcje Bydgoszcz - zwiedzanie z przewodnikiem, degustacja lodów piwnych

Fot. Kreatyw Media – degustacja lodów piwnych podczas Bydgoskiego Szlaku Piwnego

 

Zwieńczeniem wycieczki jest wizyta w Warzelni Piwa z atrakcjami. Goście odkrywają Warzelniane Sekrety i mogą poznać historię bydgoskich browarów. Na koniec degustują piwo rzemieślnicze. Inną opcją zakończenia spaceru jest rejs do Bierhalle i tam zwiedzanie browaru z piwowarem. Oczywiście goście mogą korzystać z nowo nabywanej wiedzy i degustować piwo prosto z tanków.

Podsumowując Szlak Piwny to nic innego jak oryginalny sposób na wycieczkę po Bydgoszczy!

 

Historia piwa w Bydgoszczy w skrócie

 

Produkcję piwa w Bydgoszczy rozpoczęli mnisi. Najpewniej jednak jeszcze w czasach przedgrodowych osadnicy nad Brdą wytwarzali gęsty, pożywny i niskoprocentowy trunek, którym raczyli się zarówno dorośli jak i dzieci. W średniowiecznej Bydgoszczy beczki z piwem stanowiły nie tylko zapłatę, uzupełnienie wynagrodzenia cieśli, ale także .. zadośćuczynienie za grzechy i pokutę zadaną przez spowiednika! 

 

Atrakcje Bydgoszczy - Bydgoski Szlak Piwny

 

Jak Bydgoszcz z Toruniem, czyli o odwiecznym konflikcie miast

 

Z pewnością słyszeliście, że Bydgoszcz i Toruń mówiąc delikatnie … się nie lubią. Jest to oczywiście gruba przesada. Ale w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Tutaj ziarnko było i to prawdziwe … i trafiło do bydgoskiego piwa, które słynęło jakością i wyjątkowym smakiem. Ponoć złoty trunek pod osłoną nocy transportowany był do Torunia, bo nawet Krzyżacy chcieli kosztować bydgoskie piwo. I to piwo właśnie wywołało pierwszy konflikt. Niegodziwy kasztelan toruński wykradł recepturę piwa i powielił ją w mieście nad Wisłą. Odtąd spór między miastami istnieje…

Browarnictwo w Bydgoszczy rozwijające się wraz z miastem było tłem dla wielu ciekawych rodzinnych historii, a także dało początek kilku miejskim legendom. Jak chociażby tej o piwie płynącym z kranów przy ul. Toruńskiej! 

 

Jak zamówić Bydgoski Szlak Piwny?


Bydgoski Szlak piwny organizowany jest na zamówienie w j. polskim lub obcym (niemiecki, rosyjski, włoski, francuski). Program dopasowywany jest do preferencji gości. Na trasie jest kilkanaście punktów, z czego grupa realizuje około połowę. By zamówić szlak piwny najlepiej skontaktować się z naszym biurem lub spotkać się, by obgadać potrzeby Waszej grupki.
Jako dodatki proponujemy np. Polskie menu biesiadne, muzykę na żywo czy inne zaskakujące atrakcje (np. show połykacza ognia).


Atrakcje Bydgoszcz - zwiedzanie z przewodnikiem, degustacja piwa

Fot. Kreatyw Media –  Bydgoski Szlak Piwny

 

 

DARIA