Atrakcje Bydgoszczy, które dziś opiszę koncentrują się wokół Starego Miasta i Śródmieścia. Gród nad Brdą to dla wielu turystów zaskakujące miasto, więc w tym artykule podpowiemy jakie są atrakcje Bydgoszczy. Perła do odkrycia, jak wskazuje brytyjski Daily Telegraph.
Atrakcje Bydgoszczy – co zwiedzać?
Miasto cechuje portowy klimat porównywany przez turystów do Amsterdamu czy Berlina. I możecie mi wierzyć, jestem przewodnikiem po Bydgoszczy od 12 lat.
Jakie są ciekawe muzea, a jakie kościoły zwiedzać, o której wychodzi Twardowski? Dzięki temu wpisowi ułożycie idealny plan wycieczki do Bydgoszczy!
Najważniejsze zabytki Bydgoszczy koncentrują się wokół Starego Miasta i Śródmieścia. Natomiast niektóre atrakcje turystyczne Bydgoszczy są rozsiane po całym mieście. To sprawia, że zwiedzanie nabiera kolorów! Przejrzyjmy zatem mini ranking: „Bydgoszcz zabytki i atrakcje”:
1. Stary Rynek
2. Katedra Bydgoska
3. Wyspa Młyńska
4. Ulica Długa
5. Muzeum Mydła
6. Kościół Klarysek
7. Ulica Gdańska
8. Fontanna Potop
1. Stary Rynek w Bydgoszczy
Stary Rynek dawniej
Bydgoski Rynek ma wymiary 100 x 120 metrów i jest największym oraz najważniejszym placem miasta. Jego istnienie już w czasach przedgrodowych potwierdzają znaleziska archeologiczne. Szczególnie cenne były przedmioty wyciągnięte z dawnych drewnianych studni. Najstarsze znaleziska na bydgoskim rynku pochodzą z XII i XIII wieku. Są to ceramiczne naczynia.

plan Bydgoszczy z XVI wieku
Na Starym Rynku znajduje się bydgoski ratusz, a nawet dwa! Pierwszy ratusz miasta znajdował się pośrodku rynku. W XV wieku był on z pewnością drewniany. Potwierdza to także tezę, że akt lokacji miasta przechowywany był w Bydgoskiej Katedrze. W wyniku pożaru w 1511 roku należało zbudować nowy, ceglany magistrat. Projektu i wykonania podjął się Mistrz Jan z Gdańska. Ratusz był gotowy około 1600 roku. Reprezentacyjny gotycki styl podkreśliła wysoka renesansowa wieża. Służyła ona jako… więzienie. Wokół ratusza były kramy kupieckie, w których mieszkańcy mogli nabyć chleb, sukno, piwo czy mydło.
Wojciech Łochowski, XVII – wieczny kronikarz i burmistrz miasta tak opisuje wygląd rynku:
Całe miasto murem opasane, ma wysoka wieżę na czele rynku. Roku 1600 kształtnie postawioną i ratusz ozdobnie murowany. Domy murowane, dachówką pokryte i wytrysk wody na rynku kształtnie urządzony.

Stary Ratusz Bydgoszcz 1615
Bydgoski Stary Rynek odwiedzali królowie polscy, a także zagraniczni władcy. Jednym z nich był chociażby Napoleon Bonaparte. Spał pokojach gościnnych karczmy „Pod Złotym Łososiem” pod obecnym adresem Stary Rynek 27.
Więcej o dawnych dziejach Starego Rynku napiszemy w oddzielnym poście, gdyż wiele jeszcze ciekawostek mamy do opowiedzenia.
Stary Rynek dziś
Dzisiejszy wygląd placu to z kolei wynik wieloletnich dyskusji środowisk. To też efekt przetargu na zagospodarowanie płyty. Na jej środku widzimy obrys starego ratusza. Jeśli staniemy na jego środku wyraźnie zobaczymy, gdzie była wieża, kramy kupieckie oraz sale posiedzeń.
Zachodnią pierzeję tworzy obecny ratusz, który umiejscowiony jest w dawnym kolegium jezuickim. Barokowy budynek powstał w 1644 roku. Przed nim widzimy Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej postawiony w 1969 roku.
2. Katedra Bydgoska św. Marcina i Mikołaja
To najstarszy istniejący kościół w mieście i zarazem najstarszy obiekt w Bydgoszczy. Datuje się go na lata 1460 – 1502. Jednak jego fragmenty są o wiele starsze i przypadają na okres lokacji miasta, czyli lata 40 XIV wieku. Jest to dawny kościół parafialny i podwójne sanktuarium. Mamy tu bowiem Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości i Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej.

Matka Boża z Różą w Bydgoskiej Katedrze
O kościele św. Marcina i Mikołaja można by wiele pisać i z pewnością i o nim powstanie osobny wpis ukazujący rąbek tajemnic Katedry. Tymczasem jednak garść najważniejszych informacji. W 2017 roku odbył się duży remont obiektu, podczas którego odnaleziono bydgoski skarb. Była to skrzynka zawierająca ponad 400 złotych monet, wiele precjozów oraz przedmiotów codziennych. Jeżeli myślisz, że Bydgoszcz zabytki renesansowe ma gdzieś głęboko schowane, to właśnie w farze znajdziecie kaplicę Św. Sebastiana i Floriana. To teraz jest Kaplica Spowiedzi Świętej. Jest to jedyna z zachowanych kaplic katedry. Pozostałe zostały niestety rozebrane. Mało znaną ciekawostką jest fakt o figurze św. Jana Chrzciciela wiszącej w szklanej gablocie. Znajdujący się we wnętrzu katedry to zabytek z nieistniejącej kaplicy Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty.
3. Wyspa Młyńska
Wyspa Młyńska to prawdziwe zielone serce miasta. Została utworzona poprzez zagospodarowanie łach piaszczystych na Brdzie w okresie przedgrodowym. W średniowieczu Wyspa Młyńska używana była jako miejsce pracy drobnych rzemieślników. Wytwarzano tu produkty codzienne, takie jak buty czy piwo. Stala się także naturalnym targowiskiem miejskim. W XVII wieku na zachodniej wyspie powstała mennica. Wytworzono w niej największą i najcenniejszą monetę w Europie, czyli 100 dukatów. Moneta ważyła 335 gram i była robiona z czystego złota. Wyspa to miejsce tętniące życiem, ponieważ tu odbywają się festiwale, koncerty i ciekawe imprezy. Zielony plac z plażą otaczają budynki muzealne. Znajdują się tu liczne muzea:
-
Muzeum Pieniądza,
-
Muzeum Archeologiczne,
-
Galeria Sztuki Nowoczesnej
-
Dom Leona Wyczółkowskiego.
Wyspa Młyńska z każdej strony prezentuje się inaczej, a żeby tego doświadczyć możecie wsiąść na tramwaj wodny.
4. Ulica Długa
Ulica Długa od średniowieczna do XIX wieku pełniła rolę kupieckiej dzielnicy miasta. Mieszkali tu i handlowali kupcy lokalni i przyjezdni. Miała około 650 metrów długości i jak sama nazwa wskazuje była najdłuższą ulicą dawnej Bydgoszczy. Biegnie od Wełnianego Rynku do Rynku Zbożowego. Te nazwy także mają historyczne znaczenie. Ma na tej ulicy Bydgoszcz zabytki i atrakcje turystyczne. Są to:
-
Aleja bydgoskich autografów,
-
zabytkowy tramwaj,
oraz wiele ciekawych i zabytkowych kamienic.
Zabytkowy tramwaj Bydgoszcz ma niejeden, ale piękny, pomarańczowy i oderestaurowany stoi od kilkunastu lat u zbiegu ulicy Długiej i Jana Kazimierza. Jest on pamiątką tego, że tędy właśnie prowadziła jedna z linii tramwajowych. Przeszło 100 lat temu była to także dzielnica żydowska Bydgoszczy. Żydzi prowadzili zarówno sklepy odzieżowe, restauracje, niewielkie zakłady rzemieślnicze. Byli też zamożni mieszkańcy Długiej, właściciele kamienic, którzy łożą spore kwoty na stojącą nieopodal synagogę.
Ulica Długa utrzymywała handlowy charakter do lat 90’ XX wieku. Następnie popadła w zapomnienie. Od dwóch lat widzimy jej renesans i powolną odbudowę. Powstanie Muzeum Mydła sprawiło, że pojawił się na nowo ruch turystyczny.
5. Muzeum Mydła
Turystyka w Bydgoszczy zyskała znacznie na jakości gdy pojawiło się tu Muzeum Mydła i Historii Brudu. Placówka powstała w 2012 roku i jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Bydgoszczy. Zwiedzanie i warsztaty trwają godzinę, a pamiątką z wizyty jest pachnące, kolorowe mydełko. To atrakcja dla dzieci, ale możne to być też ciekawe miejsce na randkę czy oryginalna integracja pracowników.

Bydgoski Szlak Piwny – warsztaty mydlane
Żeby dowiedzieć się więcej najlepiej wejść na stronę Muzeum Mydła.Tam też można dokonać rezerwacji.
6. Ulica Gdańska
Ulica Gdańska rozpoczyna się tak, gdzie przejście dla pieszych łączy ulicę Mostową, Focha, Jagiellońską. Kończy się w największym parku miejskim w Polsce, Myślęcinku. Ma ponad 7,5 kilometra długości. Wiele budynków przy ulicy Gdańskiej jest wpisana do rejestru zabytków. Takie obiekty jak: Hotel pod Orłem, Jedynak, kamienica Gazety Wyborczej to tylko przykłady.
Co warto zobaczyć w Bydgoszczy z dziećmi? Z pewnością bydgoskie zoo, które także znajduje się na końcu Gdańskiej, czyli w Myślęcinku.
7. Kościół Klarysek, czyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Masywna wieża i niewielka gotycka bryła otoczona małym, ale urokliwym ogrodem. Tak można jednym zdaniem określić Kościół Wniebowzięcia NMP zwany potocznie kościołem klarysek. Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały w 1448 roku. Był to przytułek pełniący rolę szpitala ulokowany na Przedmieściu Gdańskim, z dala od skupiska ludzi. Kościół w formie, jaką widzimy dziś, powstał do 1602 roku. A już w 1615 do Bydgoszczy sprowadzono siostry klaryski, które miały za zadanie przy kościele Św. Ducha stworzyć miejsce dla chorych, bezdomnych i potrzebujących.
Zbudowały one pierwszy szpital w Bydgoszczy, który działał do okresu II WŚ. Kościół Klarysek przeszedł burzliwe dzieje. W okresie pruskim był remizą strażacką, a potem magazynem.
Jeśli interesują Cię zabytki renesansowe Bydgoszcz ma także i w tym miejscu drobny element w tym stylu. Jest to attyka nad kaplicą.
Legenda miejska : Klaryski zostały przeniesione
Kościół Klarysek stał się obiektem dla powstania znanej legendy miejskiej w Bydgoszczy. W latach 70’ XX wieku pojawił się pomysł, by wyburzyć budynek szpitala i w jego miejsce przesunąć kościół. Dałoby to możliwość poszerzenia ulicy Jagiellońskiej do Focha. Nic jednak z tych planów nie wyszło, a „Klaryski” stoją tam, gdzie stały.
8. Fontanna Potop
Fontanna Potop to „dzieło życia”. Dzieło jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy i artystów niemieckich Ferdinanda Lepcke. Dramatyczną w wymowie rzeźbę ukończył w 1904 roku. Przez długi czas po otwarciu fontanna miała znaczne problemy techniczne. Nie działy pompy. Na szczęście awarię usunięto i aż do 1942 roku cieszyła ona mieszkańców i turystów. Było to najpopularniejsze miejsce do robienia rodzinnych fotografii, ale podczas II WŚ Niemcy zniszczyli ją i wywieźli przeznaczając cenny kruszec na cele wojenne. Była zwieńczeniem upiększania parku regencyjnego (dziś to Park Kazimierza Wielkiego). O tym, że dzieło robiło niezwykłe wrażenie na ówczesnych stanowi chociażby fakt, że rzeźbiarz stworzył wkrótce dwie jej kopie. Jedna znajduje się w jego rodzinnym Coburgu, a druga w Eisleben.
Fontanna Potop ma także wspaniałe otoczenie, o którym więcej napiszę już niebawem!
Mam nadzieję, że spodobają Wam się atrakcje turystyczne Bydgoszczy. Artykuł dostarczył kilku faktów i ciekawostek, które uzupełnią zwiedzanie.

Zdjęcie podpisane w Jidysz. Rodzina Kartowskich przy Potopie
Zostawiam Was z moim ulubionym zdjęciem od turystyki z Sydney. Postanowiła ona przyjechać do Bydgoszczy, by odnaleźć swoje korzenie. Historia Miriam oraz zorganizowane dla niej zwiedzanie Bydgoszczy opiszę w kolejnym poście. Jeśli macie atrakcje Bydgoszczy was zainteresowały i macie ochotę je poznać ze mną lub innymi przewodnikami to zapraszamy serdecznie. Ofertę znajdziecie
Daria
Najnowsze komentarze