fbpx

Jak bydgoszczanin oszukał pół Ameryki – miłosna historia Hermana 

W 1929 roku niedaleko Bydgoszczy, w żydowskiej rodzinie, urodził się Herman. Życie go nie rozpieszczało. Jako młody chłopak trafił do obozu koncentracyjnego. Mógł podzielić smutny los wielu ofiar wojny… jednak ocalał, a kilkanaście lat później historia jego życia stała się niezwykle popularna za sprawą książki Angel at the Fence i występu w programie Oprah Winfrey Show!

Smutne dzieciństwo Hermana 

Herman przed II Wojną Światową mieszkał z rodzicami w Bydgoszczy, w pięknej kamienicy przy ulicy Marcinkowskiego. Przed wybuchem wojny cała rodzina przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego prawdopodobnie w poszukiwaniu pracy. Tam zastała ich wojna… Jak można się domyślać, tej żydowskiej rodziny reperkusje nie ominęły. Wszyscy zostali zamknięci w getcie w Piotrkowie. Jego ojciec zmarł na tyfus, a mama została wywieziona do obozu w Treblince. Herman w 1944 wraz z braćmi  trafił do podobozu KL Buchenwald w Schlieben. Jego miłosna historia opisana w książce „Angel at the Fence” zaczyna się właśnie w tam, kiedy zakochuje się w dziewięcioletniej dziewczynce rzucającej mu codziennie, przez siedem miesięcy, jabłka i chleb przez ogrodzenie obozu.  

Życie po traumie 

Po wyzwoleniu obozu Herman trafia do Londynu. Uczy się zawodu elektryka. Płynie do Stanów Zjednoczonych i zaciąga się do Armii. Po zakończeniu służby otwiera warsztat z naprawą telewizorów i na randce w ciemno poznaje ją… Po kilku spotkaniach Herman rozpoznaje w swojej dziewczynie małą dziewczynkę, która rzucała mu jabłka i chleb. Swojego anioła dzięki któremu przetrwał w obozie. Oświadcza się i żyją długo i szczęśliwie. Jednak to nie wystarcza Hermanowi. Postanawia podzielić się swoją historią z całym światem. 

 

Anioł Hermana

Anioł Hermana

Pomysł na książkę 

Herman pisze książkę o niesamowitej historii miłosnej. Sprzedaje prawa do ekranizacji bestsellera za 25 milionów dolarów (!). Staje się rozpoznawalny, a jego historia wzrusza pół ameryki.

 

Książka Hermana

Książka Hermana

 

Oprah Winfrey zaprasza go do swojego programu. Herman przybywa na nagranie ze swoją ukochaną, wzbudzając ogromne poruszenie… Gospodyni na wizji ogłasza, iż opowieść Hermana jest najpiękniejszą historią miłosną w dwudziestoletniej historii jej programu. W internecie do dziś krąży nagranie tego odcinka – warte zobaczenia !!! Polecamy 🙂

Wielkie oszustwo Hermana odkryte

Na tym właściwie historia powinna się zakończyć, ale  wszystko okazuje się zmyśloną bajką… Dociekliwi odbiorcy odkrywają kilka faktów przeczących historii Hermana. W obozie w Schlieben, w którym przebywał, nie wolno było nikomu zbliżać się do ogrodzenia pod karą śmierci! Co więcej jego „anioł” rzucający jabłka przez ogrodzenie, mieszkała wtedy 300 kilometrów od obozu, w którym był uwięziony. Układanka mozolnie tworzona przez Hermana zaczyna się rozpadać. Zaczęto oskarżać go o wstrętną manipulację i bezduszność. Po ujawnieniu oszustwa ekranizacja jego książki Angel at the Fence nigdy nie powstała.

 

Historia miłosna Hermana

Hermana i jego żona

 

Herman udzielił wielu wywiadów próbując bronić swojej historii. Twierdził, że chciał napisać książkę, aby przynieść ludziom radość i nadzieję. Stwierdził, że on wierzy, że to wszystko wydarzyło się na prawdę. Był to sposób na poradzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami…

Więcej niesamowitych historii przeczytacie w naszych spacerownikach, które znajdziecie tutaj. Do końca czerwca kupując pakiet 2 e-booków zdobywacie bilet na zwiedzanie z ich autorami! Spacery trasami spacerowników odbędą się jesienią.

 

Spacerowniki w formie ebooków

Spacerowniki w formie ebooków